Kaszubskie moczenie wioseł, czyli spływ kajakowy rzeką Brdą :)

Sekcja Turystyki Kwalifikowanej AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu serdecznie zaprasza na rajd z cyklu „Wakacje z Setką!” czyli… Kaszubskie moczenie wioseł – spływ kajakowy rzeką Brdą!

Termin wyjazdu:
22-24.07.2016 r.
Koszt: 185 zł (studenci)/ 215 zł (bez zniżki studenckiej) (zapisy/wpłaty do 08.07.br.)

Choć całe Pomorze szczyci się ofertą atrakcyjnych szlaków kajakowych, to Brda bywa wśród nich najczęściej nazywana „królową”. Na takie wyróżnienie zasługuje zapewne dzięki długości (238 km), mozaice zmieniających się wielokrotnie krajobrazów, ale i liczbie urokliwych dopływów, których część to mniejsze szlaki o różnym stopniu trudności. Tak rozwinięte dorzecze daje sporo możliwości w planowaniu ciekawych, niestandardowych tras i ich wariantów.

Spływ kajakowy rozpoczniemy w urokliwej miejscowości Sąpolno. Podczas naszego spływu przepłyniemy przez pięć jezior: Jezioro Charzykowskie, Karsińskie, Płęsno, Witoczno oraz Dybrzk. Naszą wyprawę zakończymy w Nadolnej Karczmie. Łącznie przepłyniemy 63 km. Pierwszą nockę spędzimy w malowniczo położonej miejscowości Swornegacie, drugą zaś w Mylofie. Po drodze miniemy wieś Męcikał gdzie koryto rzeki znacznie się rozszerza, gdyż de facto staje się ona zbiornikiem, utworzonym przez spiętrzającą wody (kilka kilometrów dalej) tamę w Mylofie.

Kolejnego dnia na wysokości gminnej wsi Rytel wpływamy pod efektowny most, którego filary i łuki (podobnie jak w mazurskich Stańczykach) nawiązują do architektury rzymskich akweduktów. Dalej Brda fantazyjnie kluczy i lawiruje wśród lasów, łąk, i znowu lasów, a całe otoczenie nie pozostawia wątpliwości: to rzeczywiście jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.

TRASA

Dzień 1.

Osoby startujące z Poznania mają pociąg o godz. 7:34 z Poznania Głównego, a w Chojnicach będą o 11:26.  Spotykamy się wszyscy na Dworcu PKP w Chojnicach o godz. 11:30. Na Dworcu będzie już na nas czekał autobus, którym udamy się do Sąpolna, skąd rozpoczniemy nasz spływ. Na miejscu kilka informacji organizacyjnych, dobieramy się w pary i ruszamy na wodę! Płyniemy ok 19 km. Pierwsze kilometry to spokojne przyzwyczajenie się do kajaczków, potem czeka nas omijanie przeszkód! 🙂 Pierwszy dzień zakończymy na Psiej Górze na polu namiotowym przy ośrodku w Dużych Swornychgaciach. Więcej informacji o ośrodku: http://zych-swornegacie.pl/. Po dopłynięciu rozpoczniemy rozpakowywanie namiotów i przygotowywanie ogniska. W pobliżu znajduje się sklep spożywczy, więc będzie można zaopatrzyć się w niezbędne artykuły 🙂  Kiełbaski, chlebek i inne dodatki są zawarte w cenie rajdu 🙂

Dzień 2.

Wstajemy, ogarniamy się i płyniemy dalej! Czekają na nas jeziorka, a zwłaszcza podziwianie lazurowego jeziorka Płęsno, które swym kolorem wyróżnia się wśród jezior w Polsce. Dzień może być troszkę męczący, ale widoki warte zobaczenia. Damy radę!  😉 Na końcu jeziora jest elektrownia z zaporą, co oznacza przenoszenie kajaków a zarazem zbliżający się koniec drugiego i najdłuższego odcinka spływu. Łącznie pokonamy ok 25 km. W nagrodę za trud kajakowania powita nas ognisko i pyszna grochóweczka! 🙂 Kolejny nocleg będziemy mieli w miejscowości Mylof, która słynie z hodowli pstrąga. Śpimy tutaj: http://czersk.pl/pole-namiotowe-przy-lesniczowce-mylof/. Dla chętnych możliwość spróbowania pstrągów tradycyjnie przyrządzanych na drzewie. Cena to 27 zł/ kg (na kg przypada 3-5 ryb, w zależności od wagi). Osoby zainteresowane rybkami proszę o informację najpóźniej do 15.07.br. tak żebym mogła je zamówić.

Dzień 3.

Pobudka! 🙂 Jupii! A potem śniadanie, zbieramy się i ruszamy na ostatni odcinek rzeki. Do pokonania ostatnie ok 19 km. Będziemy podziwiać piękne widoczki i wdychać świeże powietrze. 🙂 To spokojny kawałeczek spływu – ostanie chwile na odpoczynek. Dopłyniemy do Nadolnej Karczmy, skąd odbierze nas autokar i zawiezie na Dworzec PKP w Chojnicach. Nasz spływ dobiega końca, ale głowy do góry! Jeszcze nie raz zorganizujemy spływik
w Borach Tucholskich! Osoby wracające do Poznania mają pociąg o godz. 18:28 i w Poznaniu będą o 21:39.

Należy zabrać:

• namiot, śpiwór, karimatę/materac
  • strój kąpielowy, krem z filtrem, nakrycie na głowę
  • buty (sandały lub buty neoprenowe)/ ciuchy do kajaku (czyt. do zmoczenia /zgubienia/utopienia/dezintegracji)
  • kurtkę przeciwdeszczową,
  • sweter, bluzę, lub inne ciepłe wdzianko,
  • jedzenie, picie,
  • środek na komary
  • plastry na obtarte stópki oraz zatyczki do uszu na chrapanie sąsiada
  • latarkę/ czołówkę
  • worek nieprzemakalny/torebki strunowe itp. – tak aby każdy mógł sobie schować swoje elektroniczne i cenne gadżety J
  • śpiewnik rajdowy STK
  • gitarka mile widziana i głośniczek też J
  • rękawiczki a’la rowerowe (opcjonalnie)
  • no i najważniejsze! Doskooonały humor obowiązkowy!

Cena
Wpłaty na konto przyjmuję do 08.07.2016 r. Cena za rajd to 185 zł (studenci z Poznania), 215 zł (nie-studenci z Poznania) oraz 150 zł – dla Chojniczan bez dojazdu z Poznania. Cena zawiera wynajem kajaków (3 dni), wioseł, kamizelek ratunkowych, 2 noclegi, przewóz naszych bagaży pomiędzy campingami + przewóz kajaków, wózki ułatwiające przenoszenie kajaków drugiego dnia, 2 x drewno na ognisko, kiełbaski, pieczywo
i dodatki do ogniska, a także grochóweczkę.

Uwaga!

Liczba miejsc ograniczona! Spływ jest organizowany dla 40 osób! 🙂