Poprawiny kaszubskiego moczenia wioseł, czyli spływ kajakowy rzeką Brdą cz. II :)

Sekcja Turystyki Kwalifikowanej AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu serdecznie zaprasza na rajd z cyklu „Wakacje z Setką!” czyli… Poprawiny kaszubskiego moczenia wioseł, czyli spływ kajakowy rzeką Brdą cz. II 🙂

Termin wyjazdu:
10-11.09.2016 r.

Spływ Kanałem Brdy to nie tylko sprawdzenie swoich sił, ale przede wszystkim to wspaniała przygoda szlakiem półtorawiecznych urządzeń melioracyjnych oraz spotkanie z przyrodą, której chronią granice Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

TRASA

Dzień 1. Rytel – Żukowo – Brda – Nadolna Karczma – Woziwoda (20km)

Osoby startujące z Poznania mają pociąg o godz. 6:51 z Poznania Głównego, a w Chojnicach będą o 11:26. Spotykamy się wszyscy na Dworcu PKP w Chojnicach o godz. 11:30. Na Dworcu będzie już na nas czekał autobus, którym udamy się do Rytla, skąd rozpoczniemy nasz spływ. Na miejscu kilka informacji organizacyjnych, dobieramy się w pary i ruszamy na wodę! Płyniemy 20 km.

Piękne Lasy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Wokół wysokie zalesione brzegi.
W miejscowości Rytel kilka drewnianych chałup, poczta, sklepy no i bary. Tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki. Brda, miejscami bardzo wąska, meandruje na południe, tworząc mały przełom. Mijamy kolejne miejscowości, dopływamy do pola biwakowego we wsi Brda. Możemy się zatrzymać rozprostować kości, zjeść w „Tawernie”. Dalej wpływamy na teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Za mostem drogowym w Nadolnej Karczmie ujście Raciąskiej Strugi oraz ujście Czerskiej strugi po lewej stronie. Na 131 kilometrze Brdy, docieramy do Woziwody, osady leśnej, siedziby nadleśnictwa oraz naszego pola namiotowego. Więcej informacji tutaj. W Woziwodzie znajduje się rozległy krajobrazowy rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy, który powstał, by ochronić cały ekosystem, obejmujący krajobraz, skupiska roślin. Nurt rzeki przyspiesza, liczne powalone drzewa trasują drogę. Gęsto zadrzewione nadbrzeżne terasy są siedliskiem starych dębów, brzóz, sosen, krzewów oraz wielu innych roślin, w tym gatunków chronionych.

Po dopłynięciu rozpoczniemy rozpakowywanie namiotów i przygotowywanie ogniska.
W pobliżu znajduje się sklep spożywczy, więc będzie można zaopatrzyć się w niezbędne artykuły 🙂 Kiełbaski, chlebek i inne dodatki są zawarte w cenie rajdu 🙂

Dzień 2. Woziwoda – Gołąbek – Rudzki Most (22km)

Pobudka skoro świt 🙂 🙂 :), aby posłuchać i popatrzeć na ptaszki kąpiące się rankiem
w Brdze 🙂 Dzisiaj do przepłynięcia 22 km!

Ten odcinek rzeki Brdy ma szybki nurt, wiele zwalonych drzew. W wodzie głazy i inne przeszkody, rzeka przepięknie płynie wśród borowiackich lasów. W połowie drogi możemy zrobić postój w Gołąbku, można przejść się ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Jelenia Wyspa”. W Gołąbku zaczyna się jeden z dwu najciekawszych części środkowej części rzecznego szlaku Brdy. Rzeka przyspiesza powodując, że kajak znosi się, a powalone drzewa wymagają od nas dokładnego obserwowania rzeki 🙂

Nasz spływ kończy się w miejscowości Rudzki Most, która podczas II wojny światowej była miejscem kaźni mieszkańców. Z Rudzkiego Mostu zamówionym autobusem udamy się na dworzec PKP w Chojnicach. Dla chętnych możliwość spróbowania żurku w misce chlebowej na uzupełnienie kalorii w cenie 10 zł. Osoby zainteresowane żurkiem proszę o informację najpóźniej do 05.09.br. tak żebym mogła zamówić odpowiednią ilość – przyjedzie catering, więc kto nie zgłosi chęci żurku wcześniej, nie będzie miał możliwości jego skosztowania 🙂

Osoby wracające do Poznania mają pociąg o godz. 18:28 i w Poznaniu będą o 21:39.

Należy zabrać:

• namiot, śpiwór, karimatę/materac
  • strój kąpielowy, krem z filtrem, nakrycie na głowę
  • buty (sandały lub buty neoprenowe)/ ciuchy do kajaku (czyt. do zmoczenia /zgubienia/utopienia/dezintegracji)
  • kurtkę przeciwdeszczową,
  • sweter, bluzę, lub inne ciepłe wdzianko,
  • jedzenie, picie,
  • środek na komary
  • plastry na obtarte stópki oraz zatyczki do uszu na chrapanie sąsiada
  • latarkę/ czołówkę
  • worek nieprzemakalny/torebki strunowe itp. – tak aby każdy mógł sobie schować swoje elektroniczne i cenne gadżety 🙂
  • śpiewnik rajdowy STK
  • gitarka mile widziana i głośniczek też 🙂
  • rękawiczki a’la rowerowe (opcjonalnie)
  • no i najważniejsze! Doskooonały humor obowiązkowy!

Cena
Wpłaty na konto przyjmuję do 30.08.2016 r. Cena za rajd to 155 zł (studenci z Poznania), 185 zł (nie-studenci z Poznania) oraz 125 zł – dla osób bez dojazdu z Poznania. Cena zawiera wynajem kajaków (2 dni), wioseł, kamizelek ratunkowych, 1 noclegu na nowoczesnym polu namiotowym, przewóz naszych bagaży pomiędzy campingami + przewóz kajaków, drewno na ognisko, kiełbaski, pieczywo i dodatki do ogniska.

Uwaga!

Liczba miejsc ograniczona! Kto pierwszy ten lepszy! 🙂