Rajd „Po sesji w góry (izerskie) rusz !”

Po sesji nic tylko ruszyć w góry! Cyrograf na Babiej Górze podpisany, teraz czas zmierzyć się z legendami i duchami Gór Izerskich. Zapraszamy na rajd kończący rok akademicki i rozpoczynający sezon wakacyjny.
Kiedy zaczynamy? Zbiórka w piątek 29.06 o godzinie 01:30 na dworcu Poznań Główny naprzeciw kas biletowych. Pociąg TLK ze stacji Poznań Główny rusza o 01:57, do Szklarskiej Poręby Górnej dojeżdża ok. 08:35.
Powrót ze Szklarskiej Poręby Górnej: o 15:35 odjeżdża nam pociąg Kolei Dolnośląskich do Wrocławia, a tam przesiadamy się w kolejny pociąg do Poznania Głównego (przyjazd około 22:01).
Co do pociągów, to PKP straszy zmianami rozkładu po 10.06, więc pewnie jeszcze coś tu się może zmienić… tak jest to dość zabawny komunikat w kontekście ostatniego rajdu 😛

Liczba miejsc: 30 – zasada kto pierwszy ten lepszy (liczy się kolejność wpłat)
Jaki koszt takiej przyjemności?
Dla studentów/ doktorantów: 130 zł
Dla nie-studentów: 190 zł
Cena obejmuje koszty noclegów oraz biletów na pociągi.
Formularz zapisu

Organizator:
Katarzyna Pietrzak

A teraz co Was czeka…
1. dzień: 29.06.2018
Długość trasy: 16,8 km
Czas przejścia wg. mapa-turystyczna.pl: ok. 5,5 godziny
Jeżeli pociąg dojedzie zgodnie z planem, w Szklarskiej Porębie Górnej będziemy ok. 8:40. Mamy możliwość uzupełnienia zapasów i ruszamy ze Szklarskiej Poręby Górnej czerwonym szlakiem na Halę Szrenicką (gdzie można zjeść drugie śniadanie). Dalej idziemy zielonym szlakiem do Polany Jakuszyckiej. W Jakuszycach zmieniamy kolor szlaku na czerwony i docieramy do schroniska Orle. Tu czeka nas pierwszy nocleg. Pościel za dopłatą 12 zł. Orle Turystyczne
Trasa online
Jeżeli dojdziemy wcześnie i będzie w nas jeszcze nadmiar energii, można będzie wejść zielonym szlakiem na Granicznik, dalej na Czeską stronę do Jizerki, tam zdobyć Bukovec i wrócić.

2. dzień: 30.06.2018
Długość trasy: 24,3 km
Czas przejścia wg. mapa-turystyczna.pl: ok. 7 godzin
Ruszamy ze schroniska Orle zielonym szlakiem przez Granicznik, a następnie żółtym do Jizerki. Dalej czerwonym szlakiem przez Jelení stráň docieramy na Předěl. Trzymając się dalej czerwonego szlaku, docieramy w pobliże źródeł Jizery, za którymi odbijamy niebieskim szlakiem na Smrk. Wracamy zielonym szlakiem na Polską stronę, wchodzimy na Stóg Izerski, skąd czerwonym szlakiem schodzimy do Polany Izerskiej. Stąd już prosto niebieskim szlakiem do Chatki Górzystów (tu korekta względem mapy internetowej – papierowe mapy pokazują, że szlak idzie przez sam Stóg Izerski, a nie jak tu omija) gdzie czekać będzie na nas drugi nocleg i możliwość zamówienia słynnych naleśników (dla nocujących za jedyne 15 zł). Jak się dowiedziałam nie trzeba ich zamawiać wcześniej bo „są zawsze gotowi”. Chatka górzystów
Tu ostrzegam, że od prowadzących schronisko dostałam komunikat, żeby mieć swoje śpiwory, choć zgodnie z informacjami w sieci istnieje szansa na jednorazową pościel za 10 zł.
Trasa online

3. dzień: 01.07.2018
Długość trasy: 14,9 km
Czas przejścia wg. mapa-turystyczna.pl: ok. 4,5 godziny
Wymarsz z Chatki Górzystów koło godziny 9:00. Idziemy żółtym szlakiem przez Jagnięcy Jar do Rozdroża pod Kopą. Tu zmieniamy kolor szlaku na czerwony i dalej przez Sine Skałki, Przednią Kopę, nieczynną już kopalnię kwarcu Stanisław i Schronisko Wysoki Kamień schodzimy do Szklarskiej Poręby Górnej. Musimy zdążyć na pociąg Kolei Dolnośląskich, który odjeżdża o 15:35.
Trasa online

Dla zainteresowanych, w Szklarskiej Porębie w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego msza święta w niedzielę jest m.in. o 12:00. Pieszo na dworzec PKP Szklarska Poręba Górna (wg. Google maps) jest jakieś 20 min.