„Śladami nawałnicy” – spływ kajakowy rzeką Brdą

Sekcja Turystyki Kwalifikowanej AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu serdecznie zaprasza na pierwszy w tym roku spływ czyli… „Śladami nawałnicy” – spływ kajakowy rzeką Brdą! 🙂

Termin wyjazdu: 03-05.08.2018 r.

Trasa spływu:
Swornegacie – Mylof – Gołąbek
Łącznie: 56 km

Choć całe Pomorze szczyci się ofertą atrakcyjnych szlaków kajakowych, to Brda bywa wśród nich najczęściej nazywana „królową”. Na takie wyróżnienie zasługuje zapewne dzięki długości (238 km), mozaice zmieniających się wielokrotnie krajobrazów, ale i liczbie urokliwych dopływów, których część to mniejsze szlaki o różnym stopniu trudności. Tak rozwinięte dorzecze daje sporo możliwości w planowaniu ciekawych, niestandardowych tras i ich wariantów.

TRASA
Dzień 1. 03.08.2018 r.
Startujemy z Poznania i spotykamy się w Dużych Swornychgaciach. Szczegóły zostaną przesłane do uczestników spływu w oddzielnym e-mailu. Rozpoczynamy rozłożeniem namiotów i przygotowywaniem ogniska z kiełbaską i innymi smakołykami (Jedzonko ogniskowe w cenie spływu:)). Pierwszą noc spędzimy na Psiej Górze na polu namiotowym przy ośrodku w Dużych Swornychgaciach. Więcej informacji o ośrodku: http://zych-swornegacie.pl/. Ognisko, śpiewy, tańce i hulańce 🙂

Dzień 2. 04.08.2018 r.
Wstajemy, ogarniamy się i płyniemy dalej! Czekają na nas jeziorka, a zwłaszcza podziwianie lazurowego jeziorka Płęsno, które swym kolorem wyróżnia się wśród jezior w Polsce. Dzień może być troszkę męczący, ale widoki warte zobaczenia. Damy radę! 🙂 Na końcu jeziora jest elektrownia z zaporą, co oznacza przenoszenie kajaków a zarazem zbliżający się końcem pierwszego odcinka spływu. Łącznie pokonamy ok 25 km. W nagrodę za trud kajakowania powita nas ognisko i inne smakołyki. Kolejny nocleg będziemy mieli w miejscowości Mylof, która słynie z hodowli pstrąga. Śpimy tutaj: http://czersk.pl/pole-namiotowe-przy-lesniczowce-mylof/. Dla chętnych możliwość spróbowania pstrągów tradycyjnie wędzonych na drzewie. WAŻNE! Jeśli jesteś zainteresowana/y zaznacz tą informację w formularzu.

Dzień 3. 05.08.2018 r.
Pobudka skoro świt 🙂 🙂 :), aby posłuchać i popatrzeć na ptaszki kąpiące się rankiem w Brdze 🙂 A potem śniadanie, zbieramy się i ruszamy na ostatni odcinek rzeki. Będziemy podziwiać piękne widoczki i wdychać świeże powietrze. 🙂 Płyniemy 31 km.
Piękne Lasy Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Wokół wysokie zalesione brzegi.
W miejscowości Rytel kilka drewnianych chałup, poczta, kościółek i sklep spożywczy. To właśnie tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki. My wybieramy rzekę Brdę, która miejscami bardzo wąska, meandruje na południe, tworząc mały przełom. Mijamy kolejne miejscowości, dopływamy do pola biwakowego we wsi Brda. Możemy się zatrzymać rozprostować kości, zjeść w „Tawernie”. Dalej wpływamy na teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Za mostem drogowym w Nadolnej Karczmie ujście Raciąskiej Strugi oraz ujście Czerskiej strugi po lewej stronie. Na 131 kilometrze Brdy, docieramy do Woziwody, osady leśnej, siedziby nadleśnictwa. Możemy zrobić krótki postój. Od Woziwody, Brda ma szybki nurt, wiele zwalonych drzew. W wodzie głazy i inne przeszkody, rzeka przepięknie płynie wśród borowiackich lasów. Nasza spływik kończymy w Gołąbku. Dla chętnych możliwość spróbowania żurku w misce chlebowej na uzupełnienie kalorii w cenie 12 zł. WAŻNE! Osoby zainteresowane żurkiem proszę o zaznaczenie tej informacji w formularzu.

Kilka ważnych informacji:
– Na miejsce spływu dojeżdżamy samochodami – formularz będzie udostępniony wkrótce na wydarzeniu na Facebooku.
– Zabieramy namioty – formularz również będzie udostępniony. Bez obaw wszyscy będą mieli gdzie spać 🙂
– Spływ jest organizowany na 40 osób 🙂
OBOWIĄZUJE KOLEJNOŚĆ WPŁAT NA KONTO. (Szczegóły płatności otrzymają e-mailem wszyscy Ci, którzy wypełnili formularz).

Wydarzenie na Facebooku:

Jakieś pytania? Proszę o kontakt w pm.

Cena
Dane przelewu przesłane zostaną do osób, które wypełnią formularz. Cena za spływ to 175 zł. Cena zawiera wynajem kajaków (2 dni), wioseł, kamizelek ratunkowych, 2 noclegi na polach namiotowych, przewóz naszych bagaży pomiędzy campingami + przewóz kajaków, wózki ułatwiające przenoszenie kajaków drugiego dnia, 2 x drewno na ognisko, jedzonko podczas dwóch ognisk oraz niespodzianki 🙂

Organizator: Katarzyna Wysocka