VII Rajd Ekonomisty (2011) – Góry Stołowe i Skalne Miasto

Wspólnie z SGH Warszawa, zapraszamy na międzyuczelniany rajd górski!
Gdzie? Góry Stołowe i Skalne Miasto (Adršpašskoteplické skály)
Kiedy? 15-17 kwietnia 2011
Za ile? 133 zł + 150 Kč koron dla studentów / 172 zł + 178 Kč dla niestudentów – po szczegóły patrz niżej.

Dzień 1 (piątek)

Dojazd

Zbiórka na Dworcu Zachodnim PKP w Poznaniu 15 kwietnia 2011 r. (piątek) o godzinie 01:00.

Trasa pociągu:

1. Poznań Główny – Wrocław Główny (1:33 – 04:09) – TLK
  2. 1,5 godziny na śniadanie we Wrocławiu 🙂
  3. Wrocław Główny – Wałbrzych Miasto (05:40 – 07:13)

W Wałbrzychu teleportujemy się (z buta lub komunikacją miejską) na dworzec PKS spod którego łapiemy busa do Mieroszowa (w miarę możliwości jak najbliżej granicy z Czechami) – odjeżdżają co ok. 0,5 h.

Trasa

Z Mieroszowa udajemy się szlakiem czerwonym do granicy PL-CZ, a dalej żółtym, do Zdoňova (niestety trasa wzdłuż drogi). Tam, w zależności od czasu kiedy tam dotrzemy:

• kontynuujemy trasę szlakiem żółtym okrążając Křížový vrch lub
  • łapiemy autobus do Adršpachu za za 8 Kč o 12:21 lub 14:21.

Zwiedzamy Skalne Miasto (60/30 Kč).

Jeśli pogoda w kwietniu będzie dobra, być może będzie kursować łódka po jeziorku (50 Kč).

Kolejny etap również zależy od pogody (od braku śniegu pomiędzy skałami):

• brak śniegu – udajemy się szlakami: zielonym, żółtym oraz niebieskim (Nad Srázem) do Teplic n. Metují, zwiedzając drugie skalne miasto (ok. 3 h). Z Teplic n. Metuji, czeskim pociągiem udajemy się do Náchodu o 17:34 (na miejscu o 18:16) – 37 Kč.
  • śnieg – brak możliwości przejścia do Teplic – w Adršpachu łapiemy pociąg do Náchodu, z przesiadką w Teplicach n.Metují (16:14 – 16:26; 16:30 – 16:59) – 46 Kč.

Niezależnie od pogody, zaopatrujemy się (chętni, oczywiście…) piwo z lokalnego browaru 🙂 jak również inne artykuły spożywcze (Lentilki!) i łapiemy autobus z Náchodu do Kudowy Zdroju (odjazd o 19:30) 14 Kč.

Ośrodek Wypoczynkowy „Dunajec”
tel.: +48.502754911
Słoneczna 14
57-350 Kudowa Zdrój

Wieczorem możemy zrobić spacer po mieście – np. po parku zdrojowym.

Dzień 2 (sobota)

Od rana udajemy się szlakiem zielonym na ulicę Kościuszki – gdzie zwiedzamy Ruchomą Szopkę (wstęp „co łaska”) – tworzoną przez kilkadziesiąt lat przez jednego człowieka oraz Kaplicę Czaszek – barokowe ossuarium, gdzie zobaczyć będziemy mogli kości i czaszki kilkudziesięciu tysięcy ludzi…

Kontynuując szlakiem zielonym, dotrzemy do Błędnych Skał (otwarte na sezon letni 15.04), przejdziemy je, wchodząc na szlak czerwony, przez Skalnik, prowadzący do Karłowa, skąd szlakiem niebieskim udamy się na spotkanie z Warszawiakami, w Schronisku PTTK „Pasterka”.

Schronisko PTTK „Pasterka”
tel./fax.: +48 74 871 22 19
Pasterka 18
57-350 Kudowa Zdrój

(czas przejścia – bez zwiedzania – ok. 6,5 h)

Dzień 3 (niedziela)

Na dzień 3. przewidywane są 2 scenariusze do wyboru (oczywiście w przypadku, gdy uzbiera się odpowiednia liczba osób):

• wychodzimy o 7:00 szlakiem żółtym do Radkowa (ok 1 h 50 min), gdzie łapiemy o 9:30 autobus do Kłodzka; zwiedzamy Twierdzę, podziemną trasą turystyczną i inne atrakcje tego miasta – czekamy na resztę lub
  • rano, na lekko, wchodzimy żółtym  i niebieskim na Szczeliniec (schodzimy żółtym) – ok. 1,5 h; następnie, o 14:00 wychodzimy do Radkowa, by o 16:30 złapać autobus do Kłodzka (na miejscu o 17:28).

Tutaj następuje gwałtowne przyspieszenie akcji przesiadkowo-dojazdowej – z góry wszystkich proszę o sprawne i szybkie reagowanie. 🙂 Dwie potencjalne grupy spotykają się w autobusie PKS Oława, z Kłodzka do Wrocławia (17:40 –  19:25). We Wrocławiu robimy szybką przesiadkę do pociągu osobowego Wrocław Główny – Poznań Główny (19:43 – 22:41).

Jesteśmy w Poznaniu, organizator ociera pot z czoła i dziękuje wszystkim za udział w rajdzie. 🙂

Kilka uwag

Bagaż

Baaardzo proszę o spakowanie się do jak najmniejszych plecaków – niejednokrotnie będziemy się przeciskać przez bardzo wąskie skały i korytarze PKP/PKS. 🙂

Koszta

Koszty które uczestnicy płacą zawczasu organizatorowi obejmują:

• bilet PKP TLK i osobowy: Poznań Główny – (Wrocław Główny) – Wałbrzych Miasto (studenci: 27 zł, niestudenci: ~53 zł)
  • nocleg w Kudowie Zdroju (30 zł)
  • nocleg w Schronisku PTTK „Pasterka” (24 zł)
  • bilet PKP osobowego Wrocław Główny – Poznań Główny (13/26 zł)

Czyli łącznie: 94 zł dla studentów oraz 133 dla niestudentów.

Koszty, którymi zajmuje się organizator, nie obejmują:

• wyżywienia,
  • biletu komunikacji miejskiej w Wałbrzychu (1,1/2,2 zł),
  • biletu na bus z Wałbrzycha do Mieroszowa (ok 5-7 zł),
  • biletu na ewentualny autobus ze Zdoňova do Adršpachu (8 Kč),
  • wstępu o Skalnego Miasta (30/60 Kč)
  • biletu na rejs po jeziorku (50 Kč)
  • biletu pociągowego z Adršpachu bądź Teplic n. Metují do Náchodu (46/37 Kč – w zależności od wybranego wariantu)
  • biletu autobusowego z Náchodu do Kudowy Zdrój (14 Kč)
  • biletu autobusowego z Radkowa do Kłodzka D.A. (7,8 zł)
  • biletu autobusowego z Kłodzka D.A. do Wrocławia D.A. (21,7 zł)

Czyli łącznie około:  38 zł i 148 Kč dla studentów oraz 39 zł i 178 Kč dla niestudentów.

Tymi kosztami należy się samemu zatroszczyć (mieć przy sobie gotówkę) i płacić za siebie (autobusy!).

SetkaNaSzlaku czyli mikroblog

Sekcja Turystyki Kwalifikowanej prowadzi mikroblog w Internecie! 🙂

Piszemy tam całkiem na żywo, co słychać na naszych rajdach.
Zapraszamy Cię do relacjonowania razem z nami!

Wysyłaj SMSy, MMSy oraz nagrywaj notki głosowe, na żywo, ze szlaku!

Wystarczy zarejestrować się na Blip.p i oznaczać wpisy tagiem #stkazs.
By dowiedzieć się więcej zajrzyj do FAQ: http://stk.ue.poznan.pl/setkanaszlaku/faq.php

Zaliczki

Zaliczki, jak wyżej wyliczono, 94 zł dla studentów oraz 133 zł dla niestudentów, należy wpłacać na konto bankowe.

W celu wpłaty inną drogą, proszę o bezpośredni kontakt do organizatora.

Marcin Woroch

Oprócz wpłaty zaliczki, przed rajdem wymagana jest także rejestracja on-line.

Do zobaczenia na szlaku (a właściwie na Dworcu Zachodnim)!