11-13 listopada 2005, Sowiogórskie Niesamowitości

Rajd Górski

Sowiogórskie Niesamowitości

           

Termin: 11.11 – 13.11.2005

WYJAZD  Z  POZNANIA
ZBIÓRKA GODZ. 2:15 10/11 listopada (czwartek/piątek w nocy)
W HOLU DWORCA GŁÓWNEGO (przy kasie nr 1)
Wyjazd o 3:00, lecz kolej żelazna zawita już o 2:30 więc musimy się wcześniej zebrać na dworcu     => dziki pęd do wagonów, wszystko jedno czy dostawianych, byle było miejsce;) We Wrocławiu mamy przesiadkę w trakcie której bardzo zdesperowani i zmorzeni głodem będą mogli urządzić sobie Pito-śniadanie(czyli Pita na śniadanie). Do Barda Śląskiego przybywamy około 7 rano. Po rozejrzeniu się i zorientowaniu w trudnym;) terenie ruszamy na północny zachód!

PRZYJAZD  DO  POZNANIA

Wyjazd z Głuszycy Górnej 16:37 , a następnie po sprincie na stacji Wałbrzych Główny oraz przesiadce we Wrocku, zawitamy o 21:45 do Poznania(Wszak lud pracujący i uczący się w poniedziałkowy poranek musi przystąpić do pracy, po ostatnich wyborach musimy pracować jeszcze ciężej!)

KOSZTY
PKP ok. 40 zł+ noclegi ok. 36 zł + Bilety(wstęp) 13 zł
A jakie bilety? Otóż w niedzielę na trasie rajdu jest przewidziana wizyta w Sztolniach Walimskich (Kompleks Rzeczka) oraz w Podziemnym Mieście Osówka.
Razem ok. 90.00 PLN
Standardowo, ta cena nie obejmuje wyżywienia.

PROPONOWANA TRASA

WSZYSTKIE CZASY PODANO BEZ STANDARDOWYCH NA NASZYCH RAJDACH POSTOJÓW NA GUMI ŻELKI CZY INNE SŁODKO-GORZKIE ŁAKOCIE;)

DZIEŃ PIERWSZY: Na trasę wyruszamy z Barda zwanego również Bardem Śląskim(nie mylić z Przemem Bardem!!!), po pokonaniu mostu lub brodu dla chętnych zimolubnych na Nysie Kłodzkiej wchodzimy na szlak niebieski, zmierzamy przez Dawne Forty Szwedzkie w Masyw Młynarza, który trawersujemy, poprzez Leszka, Klimka oraz Wielką Cisową, zbliżamy się do Przełęczy Wilczej, gdzie niestety powędrujemy kawałek szosą, a to w tym celu, by było nam dane obejrzeć obydwa zabytkowe wiadukty dawnej Kolejki Sowiogórskiej, (Szlak Zielony, potem znów Szlak Niebieski) która przecinała masyw na pół. Ostatecznie schodzimy do Srebrnej Góry w okolicach Fortu Ostróg. Nocleg mamy zapewniony w Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej.  W nocy przy sprzyjającej pogodzie urządzimy wypad do Starej Sztolni znajdującej się po drugiej stronie Fortu Donżon

DZIEŃ DRUGI: W przeciwieństwie do ostatniego Rajdu, tym razem w sobotę zabieramy cały nasz dobytek do worków na plecach zwanych plecakami i ruszamy(Szlak Czerwony) na zwiedzanie niezwykle atrakcyjnego Fortu Donżon, którego historia sięga hen hen  w historię, czyli 1775 roku. A później zanurzamy się już  w lasy Parku Krajobrazowego Gór Sowich , poprzez Gąsiorek i znajdujące się u Jego podnóża Jeziorko Herna, poprzez Malinowa i Szeroką, dochodzimy do trasy przecinającej na pół Góry Sowie, gdzie na drewnianych siedziskach robimy POPAS. Następnie ruszamy nadal Szlakiem Czerwonym do Rezerwatu Bukowa Kalenica, jeszcze przełęcz i Zimna Polanka oraz trawers Rymarza i schodzimy w okolice Przełęczy Jugowskiej a konkretnie do przytulnego schroniska Zygmuntówka(niektórym dobrze znane;)
Dla ochotników wyjście wieczorno-nocne na Wielką Sowę. To dla tych cfaniaków, którym nie wystarczy zapewnienie że jutro i tak tam się udadzą;)

DZIEŃ TRZECI:  Będzie stał pod znakiem Historii Gór Sowich oraz nigdy niedokończonych tu Sztolni i kompleksów podziemnych, że wymienię tylko Walim, Osówkę oraz Włodarza. Niestety ograniczenia czasowe związane z krótkim dniem, połączeniami PKP nie pozwolą nam na zwiedzenie wszystkich dostępnych tu atrakcji. Planuję byśmy weszli z rana Czerwonym Szlakiem na Wielką Sowę – najwyższy szczyt tych Gór 1015 m ponad poziomem morza(tu znajduje się Wieża Murowana, która w przyszłym roku obchodzić będzie Swoje Setne (setkowe?!?) urodziny. Leciwa ta Pani, a leciwa;)Potem już Szlakiem Żółtym przez Małą Sowę do Walimia, tu zwiedzimy Podziemne Fabryki Walim, a następnie Czarnym Szlakiem Martyrologii udamy się na zwiedzanie Tajemniczego Miasta Podziemnego Osówka. W obydwu podziewmnych kompleksach jest dosyć zimno,  a w połączeniu to z wysoką wilgotnością powietrza, powoduje że bez ciepłych ubrań będzie nam bbbbardzo zzzzimno 
GDZIE MIESZKAMY

Pierwszy Nocleg w Srebrnej Górze w Schronisku PTTK:
Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej ul. Kręta 2 57-215 Srebrna Góra tel. (74) 818 00 88
www.srebrnagoractn.com.pl

Drugi nocleg pod Przełęczą Jugowską w Schronisku PTTK:
Zygmuntówka tel. (74) 873 37 55

NALEŻY ZABRAĆ

•    Czapki, Rękawiczki i to NIE  JEST ŻART. A kto ma wątpliwości, niech pogada
•    z  Bardem;)
•    PLECAK (tym razem chyba już się spodziewaliście?)
•    Własny śpiwór i  karimatę (dla osób na liście pow. 15 miejsca;)
•    wygodne buty (najlepiej takie do chodzenia po górach :P), miękkie obuwie na zmianę
•    ciepłe ciuchy, wskazana odzież przeciwdeszczowa ( w Górach w listopadzie potrafi nieźle dać w kość, choć to co prawda nie jest „zima ani nawet Gorgany w namiocie” 😉
•    mapę (żeby się nie zgubić) i latarkę (tak na wszelki wypadek – kto by nam zaufał ;))
•    okulary przeciwsłoneczne
•    plaster z opatrunkiem na obtarcia nóżek, bandaż elastyczny, coś na gardziołko, środki po…
•    jedzenie, picie i przyrządy do konsumpcji wedle uznania (kubek, sztućce, stół ogrodowy, leżaki, grill…),
•    cudowny antydepresyjno-rozgrzewający nektar słodko-gorzki
•    świeczki (…na długie nocne Polaków rozmowy…albo jakby zabrakło prądu)
•    mocne gardło (do śpiewania, jak ktoś nie umie, to prosimy o wykorzystywanie gardła w inny sposób)
•    Śpiewnik Rajdowy STK
•    gitarzyści zabierają gitarę, a posiadacze gitar chęć do grania na niej;)
•    A i dobrze wziąć dobry aparat fotograficzny, kolorki jesienne gwarantowane(co prawda na Ziemi, ale zawsze…)
•    jak zawsze dobry humor

INFORMACJE o Pieninach…
…są w Internecie. Zostawię więc tylko parę linków  :

http://www.sztolnie.pl – Muzeum Sztolni Walimskich
http://www.osowka.pl –  Tajemnicze Miasto Podziemne Osówka
http://www.gorysowie.pl Dużo Ciekawych Informacji
http://www.wlodarz.pl Centrum Muzealno-turystyczne  „Olbrzym”
http://www.srebrnagora.com.pl Strona poświęcona Srebrnej Górze

ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!
Choziaż Rajd ”Sowiogórskie Niesamowitości”  jest rajdem zorganizowanej grupy ludzi, to dotyczy to tylko i wyłącznie członków AZS. Pomimo to, wszyscy uczestnicy jadą indywidualnie i na własną odpowiedzialność. Zalecane jest ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdrowotne w Polsce. Członkowie Sekcji Turystyki Kwalifikowanej, którzy opłacili składkę, takie ubezpieczenie otrzymują wraz z legitymacją Sekcji. Organizator oraz Sekcja Turystyki Kwalifikowanej AZS Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Akademicki Związek Sportowy w Poznaniu nie biorą żadnej odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie rajdu i nie gwarantują, że informacje na temat rajdu, trasy i wszelkie, inne informacje, przekazane uczestnikom w dobrej wierze, są zgodne z rzeczywistością. Ale staraliśmy się uczynić wszystko rzetelnie.
 

ORGANIZATOR:
Piotr Fijałkowski 

Informacje Doskonałe i zapisy: 
Poniedziałek – Piątek godz. 15:15-15:45. Proszę o potwierdzenie krótkim smsem że przyjdziecie wywiedzieć się na temat rajdu, czasem mogę się spóźniać – krótki telefon do mnie;)
siedziba AZS – Budynek B sala 013 – w podziemiu przy AISECU.

Jednocześnie pragnę przypomnieć że jeszcze nie widziałem niezadowolonej twarzyczki po powrocie z Rajdu STK 😉

Zapraszam serdecznie!