29 kwietnia – 3 maja 2005, Majówka w Masywie Śnieżnika

Rajd Górski

Majówka

w

Masywie Śnieżnika

Termin: 29.04 – 03.05. 2005

     

WYJAZD  Z  POZNANIA

ZBIÓRKA GODZ. 2.30 29.04 (piątek nad ranem) W HOLU DWORCA GŁÓWNEGO (przy kasie nr 1)
Wyjazd 3:00, do Stronia Śl. przybywamy o 8:40.
Zaliczkę na bilet będę zbierać przy zapisach 30zl. (nowe regulacje prawne PKP)

PRZYJAZD  DO  POZNANIA

Wyjazd z Lądka Zdrój we wtorek o 13.40 lub o 16.50. Przybywamy do Poznania o 19.48
 lub o 21.45! Godziny wyjazdu ustalimy na miejscu

 
KOSZTY
PKP ok.40 (łącznie) + noclegi 2x15zł + 9zł + 12zł. Razem ok.100zł
Koszty dodatkowe: wejście do jaskini i kopalni uranu ok.25 zł
Ta cena nie obejmuje wyżywienia. Uczestnicy żywią się we własnym zakresie!
PROPONOWANA TRASA

DZIEŃ PIERWSZY:  ze Stronia Śl. zielonym szlakiem  przez przełęcz pod Chłopkiem, przełęcz Puchaczówkę, ->czerwonym szlakiem na Czarną Górę, przez Żmijową Polanę na Śnieżnik(1425) powrót  do schroniska „Na Śnieżniku”

 
DZIEŃ DRUGI, dwie alternatywne trasy: Pierwsza: ze schroniska niebieskim szlakiem do Międzygórza-> Wodospad Wilczki, ->Sanktuarium Marii Śnieżnej ->Igliczna ->czerwonym szlakiem do Schroniska „Na śnieżniku  (oczywiście maszerujemy bez plecaków)
DRUGA TRASA: Ze schroniska żółtym szlakiem do jaskini Niedźwiedziej, (wejście 10 zł) i do nieczynnej już kopalni uranu (wstęp 4,5)-> Duktem nad Cisowym Rozdołem potem niebieskim szlakiem do schroniska Na Śnieżniku  (Tu śpimy drugą noc!)

 DZIEŃ TRZECI:  ze schroniska niebieskim szlakiem przez przełęcz Staromorawską,-> Nową Morawę-> Przełęcz Suchą-> Wielkie Rozdroże-> Przełęcz Dział do Starego Gierałtowa

 
 DZIEŃ CZWRATY: Z Gierałtowa niebieskim szlakiem Drogą Gierałtowską-> przełęcz Karpowska-> ruiny zamku Karpień-> Rozdroże Zamkowe ->Trojak-> schronisko PTSM „SKALNIAK” w Lądku Zdrój
 
DZIEŃ PIĄTY: Ze schroniska zielonym szlakiem do jaskini Radochowskiej! O godz.13,40 lub 16,50 wyjazd do Poznania

GDZIE MIESZKAMY

Pierwszy i Drugi  nocleg: Schronisko PTTK  „NA ŚNIEŻNIKU”– jedno z najstarszych schronisk w Europie – są tego uroki………. w schronisku nie ma prądu !!!!!!!! tel.0-748 135 130
Trzeci nocleg: szkoła Podstawowa w Starym Gierałtowie – niestety nie ma pryszniców, (ale jest 6 umywalek z ciepła wodą) i łóżek dlatego należy mieć śpiwór i karimatę!
Czwarty nocleg: schronisko PTSM „Skalniak” w Stójkowie tel.0 74 8 147 184

NALEŻY ZABRAĆ

•    PLECAK (NIE SPODZIEWALIŚCIE SIĘ TEGO, CO? :-))
•    Własny śpiwór i  karimatę!
•    wygodne buty, miękkie obuwie do schroniska
•    średnio ciepłe ciuchy, wskazana odzież przeciwdeszczowa 
•    okulary p. słoneczne, krem do opalania
•    paszporty (niekonieczne, ale będziemy poruszać się wzdłuż granicy czeskiej i warto mieć)
•    plaster z opatrunkiem na obtarcia nóżek, bandaż elastyczny, coś na gardziołko, środki po…
•    żarcie, picie i przyrządy do konsumpcji wedle uznania (kubek, sztućce, stół ogrodowy, leżaki, grill…), cudowny antydepresyjno-rozgrzewający nektar słodko-gorzki  w schronisku można kupić ciepłe posiłki, zimne pifko, wrzątek do godz.20.00 za darmo!;)))
•    świeczki (…na długie nocne Polaków rozmowy… tym bardziej, że „Na Śnieżniku” jest deficyt prądu)
•    mapę (żeby się nie zgubić) i latarkę (tak na wszelki wypadek)
•    mocne gardło (do śpiewania ma się rozumieć)
•    gwizdki i chorągiewki (dziewczynki różowe, chłopcy niebieskie)
•    Śpiewnik Rajdowy STK (dostępny w formacie doc/zip po zgłoszeniu zapotrzebowania: wpruss@partners.org.pl)
•    gitarzyści zabierają gitarę, perkusiści perkusję…
•    jak zawsze dobry humor

INFORMACJE O MASYWIE ŚNIEŻNIKA
Masyw Śnieżnika to cztery pasma rozchodzące się ze szczytu Śnieżnika pełniącego funkcję zwornika, oraz Pasma Krowiarek będących przedłużeniem w stronę północną za Przełęczą Puchaczówką (864 m n.p.m.) Pasma Żmijowca. Oprócz niego, w stronę wschodnią, po granicy, ciągnie się aż do Przełęczy Płoszczyny (817 m n.p.m.) Dziczy Grzbiet; na południe rozciąga się całkowicie czeskie pasmo Susziny (1321 m n.p.m.) i Podbelki (1307 m n.p.m.). Także na południe, ale z lekkim odbiciem zachodnim, w stronę Międzylesia ciągnie się pasmo graniczne z charakterystycznym szczytem Trójmorskiego Wierchu (1145 m n.p.m.) i Małego Śnieżnika (1326 m n.p.m.).

Całość charakteryzuje się bardzo wysokimi i stromymi zboczami, oraz spłaszczonymi szczytami, po których prowadzą główne szlaki turystyczne. Budowa masywu jest zwarta i stanowi odrębną krajobrazowo część, unikatową zarówno pod względem przyrodniczym, jak i klimatycznym i geologicznym. Główną atrakcją, oprócz wyraźnie najwyższego i wyjątkowo mroźnego Śnieżnika (1425 m n.p.m.), jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Ponadto szczególnie ciekawym miejscem jest kamienisty szczyt Trójmorskiego Wierchu, który poza naprawdę wspaniałymi walorami widokowymi jest miejscem, z którego biorą swoje źródła dopływy trzech europejskich mórz – Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Z tej góry spływają wody do Odry, Łaby (Elby) i Dunaju.
Masyw Śnieżnika jest szczególnie atrakcyjnym miejscem na turystyczne piesze wypady. Ciekawe i długie szlaki, oraz spora wysokość, a także dzika przyroda stawiają go pod tym względem na równi z niewiele wyższymi Karkonoszami. Zimą, ze względu na surowy klimat i obfite opady, panują tutaj bardzo dobre warunki śniegowe, utrzymujące się aż do późnej wiosny. Dzięki temu jest to świetny teren zarówno na narty biegowe jak i tourowe. W lecie drogi leśne nadają się za to do uprawiania kolarstwa górskiego. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre trasy są długie i o dużym przewyższeniu.
 
ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!
Rajd ”Majówka w Masywie Śnieżnika nie jest rajdem zorganizowanej grupy ludzi. Uczestnicy jadą indywidualnie i na własną odpowiedzialność. Zalecane jest ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdrowotne w Polsce. Organizator oraz Sekcja Turystyki Kwalifikowanej AzS akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Akademicki związek Sportowy w Poznaniu nie biorą żadnej odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie rajdu i nie gwarantują, że informacje na tenat rajdu, trasy i wszelkie  inne informacje, przekazane uczestnikom w dobrej wierze, są zgodne z rzeczywistośćią. Ale starałam się uczynić wszystko rzetelnie.
 
ORGANIZATOR: Kasia Jasnowska
Informacje i zapisy: w poniedziałek 18.04 i 25.04 o godz.10 do 11.15 w siedzibie AZS, budynek B, pokój 013 (naprzeciw AISEC-u), oraz telefonicznie i mailowo