9-11 listopada 2006, Rajd listopadowy w Beskid Sądecki

Rajd LISTOPADOWY

w

  BESKID SĄDECKI

Termin: 9.11-12.11.2006

WYJAZD

ZBIÓRKA 9 listopada, o godz.  19.00 w HOLU DWORCA GŁÓWNEGO pod kasą nr 1
 
Wyjazd godz. 19.42 !!! Będziemy się przebijać w kierunku Krynicy Zdrój- planowo jesteśmy na miejscu o 7.45.
           
            Poznań- Wrocław   19.42 – 21.55 (posp)
Wrocław- Tarnów  22.00 – 03.43 (posp)
Tarnów- Krynica Zdrój 04.06 – 07.45 (osob)

Aby było taniej, zakupimy bilet zbiorowy, wtedy zniżka wynosi 50%.  W tym celu przy zapisach będę pobierała zaliczkę w wysokości 60zł.

POWRÓT Do Poznania

Pociągiem pospiesznym- wsiadamy w Nowym Targu o 21.18 i 8.18 jesteśmy na dworcu w Poznaniu.

PROPONOWANE TRASY

DZIEŃ PIERWSZY: Po opuszczeniu pociągu w Krynicy i wypiciu "małej czarnej" ku pokrzepieniu zmaltretowanych całonocną podróżą ciał i umysłów ruszamy raźno szlakiem czerwonym..w góry;)) W ciągu niecałych 3h dochodzimy do schroniska na Jaworzynie Krynickiej, mijając po drodze Diabelski Kamień (przypomina wielki, pięciometrowej wysokości grzyba..podobno..sprawdzimy). Tam robimy przerwę na drugie śniadanko czy co kto sobie zażyczy, po czym ruszamy dalej w drogę szlakiem czerwonym. Przez Polanę Czubakowską docieramy do szczytu  Runek. Dalej przez Cisowy Wierch i Jawor docieramy do Hali Łebowskiej, gdzie znajduje się miejsce naszego pierwszego noclegu. Całość trasy  6,5 h.

DZIEŃ DRUGI: 
Dziś przedzieramy się od Hali Łebowskiej do Schroniska na Przehybie.
Ruszamy Głównym Szlakiem Beskidzkim (czerwonym) przez Wierchy:Czarci i nad Kamieniem, mijamy Halę Pisaną, Zadnie Góry i dochodzimy do Schroniska Cyrla. Tutaj robimy krótki postój, po czym kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym w kierunku Rytra. W tym miejscu czekają na nas ruiny Zamku Ryterskiego z odbudowaną basztą i niewielkim fragmentem muru. W Rytrze wchodzimy na szlak niebieski i kierujemy się ku dolinie Wielkiej Roztoki. Dalej mijamy polany Wdżary Wyżne, Niżne oraz Tylkowskie. Tu podziwiamy skalisty kocioł zwany Wietrzne Dziury. Idąc pod górę docieramy pod szczyt Wielkiej Przehyby, a następnie czerwonym szlakiem na Halę Przehyby, gdzie śpimy.  Trasa zaplanowana na 7,5 h. Z Przehyby, przy ładnej pogodzie, zobaczyć będzie można Tatry;)

DZIEŃ TRZECI: 
Po spożyciu małego co nieco, tudzież załatwieniu innych spraw, które w schronisku zwykło się wykonywać zostawiamy plecaki i ruszamy w kierunku Radziejowej  (1262m). Jest to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, wiec nie sposób go nie zdobyć. Trasa tam i z powrotem powinna nam zająć 2,45 h. Powracamy do schroniska, zabieramy plecaki i ruszamy dalej czerwonym szlakiem (w drugą stronę  )poprzez stok rozległej Hali Szczawnickiej pod szczytem Skałki. Mijamy małą osadę Przysłop oraz szczyt Dzwonkówkę. Zanim zejdziemy do Krościenka jeszcze jeden ładny widok z Siodełka koło Stajkowej Góry na Pieniny, Szczawnicę i Lubań. Całość 4h.
Uwaga! W razie fatalnej pogody= gradobicia, mega mgły, ściany deszczu lub śniegu, zejdziemy od schroniska na Przehybie szlakiem niebieskim do Szczawnicy (ok.3h.), a stamtąd szosą pieszo ( 6km) lub autobusem PKS do Krościenka.
W Krościenku łapiemy busa, który nas szybko i bezpiecznie zawozi do Nowego Targu, gdzie robimy co nam się żywnie podoba do godziny 20.45. O tej godzinie spotykamy się na dworcu PKP,skąd o 21.18 wyruszamy pociągiem do Poznania.

GDZIE MIESZKAMY

Pierwszy nocleg: Schronisko PTTK „Na Hali Łabowskiej” (0-18) 44-76-453,  http://halalabowska.pttk.pl/. Mają tu pyszną kiełbasę po łabowsku, a łasuchów zapewne zainteresuje szarlotka z bitą śmietaną (podobno wielkie kawałki!!)..no i grzane piwko i winko..

Drugi nocleg: Schronisko PTTK „Na Przehybie” (0-18) 44-21-390, http://www.przehyba.pl/. Nie śpimy w budynku głównym schroniska, tylko w Jaśkówce (uwaga luksus-w pokojach umywalki i wc).

ZABIERAMY ZE SOBĄ

•    wygodne buty (po jednym na każdą nogę)+ miękkie obuwie do schroniska (j.w.)
•    nie za ciężki plecak (plecy będą wdzięczne, a masażystka nie chce masować)
•    czapkę, szalik, rękawiczki
•    ciepłe ciuchy plus wszystko, co ochroni przed deszczem, wiatrem, śniegiem (dla mało spostrzegawczych- lato się już skończyło)
•    śpiwór (najlepiej własny)
•    okulary p/słoneczne
•    żarcie, picie i przyrządy do konsumpcji wedle uznania (w piątek rano po raz ostatni zahaczymy o sklep, po tym już tylko ciepłe jedzonko, piffko lub inne łakocie w cenach schroniskowych, ale … wrzątek GRATIS)
•    świeczki (..na długie nocne Polaków rozmowy..)
•    plaster z opatrunkiem na obtarcia nóżek, bandaż elastyczny, coś na gardziołko itp.itd.
•    mapę (żeby się nie zgubić) i latarkę (najlepiej sprawną)
•    mocne gardło (będziem śpiewać) i instrumenty muzyczne (co komu do głowy przyjdzie)
•    Śpiewnik Rajdowy STK
•    jak zawsze dobry humorek

KOSZTY
PKP ok. 60 zł (łącznie) + Dojazd z Krościenka do Nowego Targu 5 zł + Noclegi 18+16zł.
Razem ok.100 zł
Ta cena nie obejmuje wyżywienia. Uczestnicy żywią się we własnym zakresie.
                               
Odpowiedzialność
„Rajd Listopadowy” nie jest rajdem zorganizowanej grupy ludzi. Uczestnicy jadą indywidualnie i na własna odpowiedzialność. Zalecane jest ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdrowotne w Polsce. Organizatorzy oraz Sekcja Turystki Kwalifikowanej AZS Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu i Akademicki Związek Sportowy w Poznaniu nie biorą żadnej odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie rajdu i nie gwarantują, że informacje na temat rajdu, trasy i wszystkie inne informacje, przekazane uczestnikom w dobrej wierze, są zgodne z rzeczywistością.
Ale staraliśmy się wszystko uczynić rzetelnie.

Beskid Sądecki…
…jest pasmem górskim wchodzącym w skład Beskidów Zachodnich. Północno – zachodnią oraz zachodnią granicę Beskidu Sądeckiego stanowi dolina Dunajca, która oddziela pasmo od Pienin Czorsztyńskich, Gorców i Beskidu Wyspowego. Na południu rzeka Grajcarek oraz przełęcz Rozdziela oddzielają Beskid Sądecki od Małych Pienin. Północno – wschodni oraz wschodni skraj Beskidu Sądeckiego wyznaczają doliny rzek Kamienica i Muszynka oraz przełęcz Tylicka, za którymi położony jest Beskid Niski. Przepływająca centralnie przez Beskid Sądecki rzeka Poprad dzieli go na dwie części: leżące na zachód od Popradu Pasmo Radziejowej oraz rozciągające się na wschodzie Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Meandry Popradu wyznaczają jednocześnie granicę pomiędzy Polska i Słowacją. Najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego jest Radziejowa osiągająca wysokość 1262 metrów.
W obrębie Beskidu Sądeckiego zlokalizowanych jest kilka znanych ośrodków turystycznych i uzdrowiskowych. Najbardziej popularnym ośrodkiem jest położona u stóp Jaworzyny – Krynica.
Znaczne zalesienie wzniesień i grzbietów Beskidu Sądeckiego powoduje, że pod względem walorów widokowych ustępuje on choćby sąsiednim Pieninom. Od 1987 roku zarówno Pasmo Radziejowej, jak i Pasmo Jaworzyny wchodzą w skład Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

WAŻNE:
Ratownictwem (latem i zimą) zajmuje się Grupa Krynicka GOPR (siedziba: Krynica, ul. Halna 18  Tel: (018) 471 52 87 Tel. alarmowy: (018) 471 29 33). Ratownicy dyżurują również przy większych schroniskach (na Jaworzynie Krynickiej, Hali Łabowskiej oraz Przehybie) oraz zimą przy wyciągach narciarskich.
Telefon alarmowy GOPR (we wszystkich pasmach górskich w Polsce): 985 oraz 601 100 300.

Organizator:
Agata Sierpowska,
Zapisy: (koszykarze na koszu, siatkarze na siatce, a pozostałych zapraszam na dyżury w siedzibie STK – AZS, bud. B sala 013
6.11 (poniedziałek) godz. 16-17
8.11 (środa) godz. 9.30-10.30

..a za pomoc w obmyśleniu tras serdeczne i wielkie dzięki Łukaszowi Bandoszowi