Babia Góra
Dziewięciodniowy weekend na początek miesiąca? Kolejny długi weekend na jego zakończenie? W tym musiały maczać palce siły nieczyste! Sprawdzimy to! Sekcja Turystyki Kwalifikowanej AZS UEP zaprasza serdecznie na rajd, podczas którego zdobędziemy najwyższy polski szczyt położony poza Tatrami – Babią Górę. Region ten słynie ze szczególnej aktywności Lucyfera i jego pomocników, czyhających na dusze babiogórskich zbójów oraz czarownic, które upodobały sobie na sabaty osnuty mgłą szczyt Diablak. Zapraszam w podróż do mistycznej krainy ludowych legend, majestatycznych górskich widoków i diabelsko dobrej zabawy. Piszecie się na to?
Kiedy to?
31.05-03.06 (czwartek-niedziela, wyjazd w środę wieczorem!)
Jak podpisać cyrograf?
Wypełnij formularz dostępny pod tym linkiem: https://goo.gl/forms/musj5axmzVP5GO7n2
O uczestnictwie decyduje kolejność przelewów!!!
Limit miejsc: 30
Ile to kosztuje?
Studenci: 180 zł
Nie-studenci: 240 zł
Co z tego będę miał?
Dojazd tam i z powrotem oraz noclegi. Wyżywić musimy się sami. Napoić też. W schroniskach możliwość dokupienia pościeli, również we własnym zakresie. Cena jest szacunkowa, lecz nie powinna wzrosnąć. Najwyżej może zmaleć, a wtedy różnica wraca na Wasze konto.
Gdzie śpimy?
– Schronisko PTTK Markowe Szczawiny http://markoweszczawiny.pttk.pl/
– Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Korbielowie https://ssmkorbielow.noclegiw.pl/
– Schronisko na Hali Boraczej http://www.boracza.pl/
Jak wygląda transport?
– w góry
Poznań-Trzebinia 22:13-04:13 (PKP IC)
Trzebinia-Zawoja 4:30-6:00 (BUS)
– w dół
Milówka-Katowice 12:21-14:26 (KŚ)
Katowice-Poznań 16:15-20:48 (PKP IC)
Którędy idziemy?
Dzień 1: 7 godz. (18,7 km)
Bus dowozi nas do wsi Zawoja skąd ruszamy ostro pod górę. Podążając szlakiem niebieskim, następnie czarnym docieramy około 9:00 do schroniska. Nie jest to bynajmniej koniec trasy. W schronisku pozostawiamy plecaki, odświeżamy się, a co mniej „wyspani” zażyć mogą ożywczej drzemki. Na lekko ruszamy na babiogórską pętlę. Diablak (1725 m. n.p.m.) zdobywamy szlakiem żółtym. Schodzimy z niego szlakiem czerwonym, ku Przełęczy Krowiarki. Stamtąd wracamy do schroniska szlakiem niebieskim i żółtym.
Mapa: https://mapa-turystyczna.pl/route/7z8s
Dzień 2: 6 godz. 30 min. (20,4 km)
Po trudach babiogórskiej nocy czeka nas najdłuższa podczas tego wyjazdu trasa, jednakże jednocześnie najłatwiejsza, prowadząca bowiem głównie w dół. Rano wyruszamy szlakiem czerwonym w kierunku przełęczy Brona. Stamtąd kontynuujemy naszą wędrówkę szlakiem niebiesko-czerwonym, po drodze zdobywając małą Babią Górę (1517 m. n.p.m.), Mędralową (1169 m. n.p.m.) i Jaworzynę (1039 m. n.p.m.). Na przełęczy pod Beskidzkim Krzyżem odbijamy na szlak żółty i schodzimy do Korbielowa. Na miejscu możliwość uzupełnienia „zapasów”.
Mapa: https://mapa-turystyczna.pl/route/sjhi
Dzień 3: 7 godz. (21 km)
Dzień zaczyna się jak u Hitchcocka – od trzęsienia ziemi. Wychodzimy rano na żółty szlak i atakujemy Pilsko (1557 m. n.p.m.). Pierwszych 7 km i 1000 m przewyższenia. Reszta dnia to na szczęście głównie zejścia. Po zdobyciu szczytu można np. zejść do Schroniska PTTK na Hali Miziowej i zjeść obiad. Jeżeli ktoś preferuje późniejsze posiłki rusza w dalszą drogę szlakiem czerwonym w kierunku Schroniska PTTK na Rysiance. Stamtąd szlak zielony doprowadzi nas do miejsca Schroniska PTTK na Hali Boraczej, gdzie spędzamy ostatnią noc.
Mapa: https://mapa-turystyczna.pl/route/zxlk
Dzień 4: 2 godz. (7,2 km)
Tutaj nie ma już wielkiej filozofii. Wychodzimy ze schroniska odpowiednio wcześnie, by zdążyć zejść zielonym szlakiem do Milówki, gdzie o godz. 12:21 pociąg Kolei Śląskich zabierze nas do Poznania. Przy odpowiednio wczesnym wyjściu możliwość uczestnictwa we mszy św. o godz. 10.00 w Milówce. Podczas dwugodzinnej przesiadki w Katowicach będzie również można zjeść obiad.
Mapa: https://mapa-turystyczna.pl/route/7ef
Kto za to odpowiada?
Jakub Staniszewski