Festiwal GETAWAY 2018 – relacja

  • UP TO THE SKY
  • HIGH TO THE MOUNTAIN
  • DOWN TO THE WATER
  • BEHIND THE HORIZON

Tak w czterech frazach opisać można festiwal GETAWAY, który odbywał się 18-20 maja w poznańskiej Politechnice.

GETAWAY FESTIWAL to trzy dni pełne prelekcji niesamowitych gości, pokazów nagradzanych filmów outdoorowych, warsztatów tematycznych i licznych aktywności. Coś dla siebie znaleźli amatorzy, ale i profesjonaliści interesujący się wspinaczką, nurkowaniem, jazdą rowerem, kajakarstwem, ale także spadochroniarstwem, jogą czy fotografią. Jednym słowem dla każdego coś dobrego.

Sekcja Turystyki Kwalifikowanej także została zaproszona na to wydarzenie, przez co jej członkowie uczestniczyli w przeróżnych warsztatach, spotkaniach i pokazach.

Ja natomiast zacząłem już w piątkowy wieczór od odwiedzenia tłumnie zgormadzonej sali z  prelekcją Krzysztofa Wielickiego i Janusza Gołębia. Znakomici alpiniści opowiadali o swojej ostatniej wyprawie na K2. Nie sposób oddać słowem jak bardzo interesujące spotkanie to było, więc zaufam, że mi uwierzycie, że było bardzo ciekawe, szczególnie dla interesujących się górami. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum opowiadał jak bardzo zmieniło się wspinanie w wysokie góry na przestrzeni lat. Panowie zapewnili także, że nadal jest co robić jeżeli chodzi o wyzwania w górach. Nie zabrakło także ciekawych anegdot, między innymi ta z makaronem i kapuśniakiem podczas zimowego zdobycia jednej z gór.

Ale w tym w krótkim opisie na jedzeniu skupiać się nie mogę, dlatego teraz szybko przechodząc do soboty warto nadmienić prelekcje Marcina Tomaszewskiego (#Yeti40), członka Kadry Narodowej w Alpinizmie Wysokogórskim. Pan Marcin opowiadał o wytyczaniu dróg np. Bushido na Great Trango Tower w Pakistanie czy Katharsis na norweskiej Ścianie Trolli. Jego historie i wnioski z nich płynące odnieść można było do zwykłych, niekoniecznie związanych z górami, życiowych rozterek. Znakomity polski taternik i alpinista chciał jak najlepiej przekazać swoje życiowe credo brzmiące „cokolwiek nie działoby się wokół nas, należy zerwać okowy własnych słabości, pozostając wiernym sobie”.

Koniec sobotniego dnia był okazją do posłuchania życiowej drogi Piotra Pustelnika, którą można śmiało nazwać drogą górską. W swoim wystąpieniu pt. „Alpinizm światowy a sprawa polska” dokonał przeglądu historii wspinaczki wysokogórskiej w naszym kraju. Początek złotej ery polskiego zdobywania gór prezes Polskiego Związku Alpinizmu datuje na rok 1974, kiedy to Polski Klub Górski zorganizował pierwszą wyprawę w Himalaje. Była ona jedyną ekspedycją, która zdobyła równocześnie dwa dziewicze ośmiotysięczne wierzchołki – Kangchendzöngę Południową (8476 m) i Kangchendzöngę Środkową (8482 m). W kolejnych latach Polacy potwierdzili swoje umiejętności podczas wielu innych wypraw. Jak wypadamy  na tle innych? Dość pokazać poniższy screen pierwszych zdobywców ośmiotysięczników w zimie (źródło: Wikipedia).

GETAWAY to świetny festiwal z wieloma różnymi atrakcjami dla szerokiego grona odbiorców. Dziękuję organizatorce Agnieszce za zaproszenie STK i do zobaczenia za rok!

Jarosław K. (amiński)