Babia Góra 3.0, czyli Rajd na Boże Ciało 2021

Cześć SeTKowicze!

Do trzech razy sztuka! Za nami 3 lockdowny, były sobie świnki trzy, trzech muszkieterów, itd. My natomiast mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na Rajd Babia Góra 3.0.! Rajd będzie wyjątkowy, bowiem nie tylko trzeci raz w bożociałowy weekend zdobędziemy królową Beskidów, ale też pierwszy raz od rozpoczęcia pandemii oficjalnie spotkamy się razem na szlaku <3 Naszym celem jest Babia Góra, zanim jednak na nią dotrzemy czeka nas niesamowita wędrówka beskidzkimi szlakami i fantastyczne trzy noclegi w schroniskach górskich.

Szczególne zaproszenie kierujemy do studentów UEP, którzy nigdy jeszcze nie brali udziału w naszych rajdach. Mamy dla Was zarezerwowanych 5 miejsc. Gorąco zachęcamy do uczestnictwa!

Kiedy to?

Wyjazd w nocy ze środy 3.06 na czwartek 4.06

Powrót wieczorem w niedzielę 6.06 

Jak się zapisać?

Wypełnić formularz zgłoszeniowy: 

Przelać wpłatę na konto: 

Co ile kosztuje?

Studenci: 240 zł

Studenci dojazd własny*: 150 zł

Nie-studenci: 320 zł

Nie-studenci dojazd własny*: 150 zł

Co się składa na cenę?

Dojazd tam i z powrotem*, noclegi oraz bilet wstępu do Babiogórskiego PN. Wyżywić musimy się sami. W schroniskach do kupienia obiad we własnym zakresie. Koszt wyjazdu jest szacunkowy, lecz nie powinien wzrosnąć.

* istnieje możliwość dojazdu we własnym zakresie

Gdzie śpimy?

– Schronisko PTTK Hala Miziowa https://halamiziowa.pl/ – 2 noce

– Schronisko PTTK Markowe Szczawiny http://markoweszczawiny.pttk.pl/

Jak wygląda transport?

– w góry

Poznań-Bielsko-Biała TLK 54170 „Rozewie” 02:01-09:30

Bielsko-Biała – Żywiec KŚ 94105 09:44-10:14

– w dół

Zawoja – Żywiec – Bielsko-Biała BUS 13:30-15:00

Bielsko-Biała – Poznań TLK 45150 “Halny” 15:37-21:43

Istnieje możliwość dojazdu własnym samochodem i pozostawienia go w Żywcu lub Przełękowie, gdzie może Was w drodze powrotnej wysadzić bus z Zawoi.

Dzień 1: 30 km, 11 godz.

Przebieg trasy: https://en.mapy.cz/s/posarususe

Startujemy z Żywca i wspinamy się niebieskim szlakiem na Kotarnicę (1156 m n.p.m.), dalej żółtym szlakiem na Rysiankę przez Romankę. Tutaj odpoczywamy w Schronisku Rysianka, by potem podjąć ostateczną wędrówkę tego dnia do schroniska, w którym śpimy na Hali Miziowej.

Możliwość skrócenia: Dojazd MZK Żywiec lub Taxi do Przełękowa i wejście na niebieski szlak na wysokości Jastrzębicy (687 m n.p.m.). W tej konfiguracji trasa ma 20 km i 8,5 godz.

Dzień 2: 20 km, 8 godz.

Przebieg trasy: https://en.mapy.cz/s/kusohopodo

Podczas drugiego dnia rajdu mamy możliwość zostawienia dużych plecaków w schronisku – tutaj wracamy na drugi nocleg. Zdobywamy Pilsko, by później, szlakiem zielonym, zejść do Korbielowa. Zatrzymujemy się przy wodospadzie w Korbielowie, by dalej skierować swe kroki na szlak czarny. Przechodzimy Przełęcz Przysłopy i kontynuujemy wędrówkę szlakiem czarnym, który od tego momentu jest również Ścieżką przyrodniczą, “Korbielów-Pilsko-Sopotnia Wielka’’. Dzień kończymy sjestą w Schronisku na Hali Miziowej.

Możliwość skrócenia: W zasadzie dowolna. Np. pętla dookoła Pilska to 6,5 km i 3 godz.

Dzień 3: 25 km, 10 godz.

Przebieg trasy: https://en.mapy.cz/s/gosopanuna

Łapcie siły, bo przed nami wędrówka z ciężkimi plecakami! Cel: Schronisko na Markowych Szczawinach. Wędrówka tym razem szlakiem czerwonym przez Przełęcz Glinne, Jaworzynę i Mędralową. Zasłużona fiesta w schronisku 🙂

Możliwość skrócenia: Zejście z Hali Miziowej żółtym szlakiem i powrót na GSB na Przełęczy pod Beskidem Krzyżowskim, a następnie ominięcie Mędralowej po słowackiej stronie żółtym szlakiem. Skraca to trasę do 24 km i 8 godz.

Dzień 4: 9 km, 4 godz

Przebieg trasy: https://en.mapy.cz/s/durebugume

Zdobywamy drugi najwyższy szczyt Korony Gór Polski! Wchodzimy Percią Akademików, schodzimy szlakiem czerwonym i dalej zielonym, aż do Zawoi. Stąd zabiera nas bus do Żywca/Bielska-Białej. Szczęśliwi wracamy bezpiecznie do domu.

Możliwość skrócenia: Z pominięciem wejścia na Babią Górę, zejście szlakiem zielonym ma 3,5 km i 1 godz.

Kto za to odpowiada?

Jakub Staniszewski

Gosia Hartwich