Projekt „Studencie w góry rusz!” na 25 lat turystyki kwalifikowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu” to przedsięwzięcie Sekcji Turystyki Kwalifikowanej Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (STK AZS UEP), realizowane w ramach konkursu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Możecie być pewni, że w tym ważnym dla nas jubileuszowym roku, będzie się działo wyjątkowo wiele! Co konkretnie będziemy realizować w ramach projektu?
MISJA PROJEKTU
Głównym celem projektu jest upowszechnienie turystyki kwalifikowanej, w szczególności górskiej, wśród społeczności akademickiej, w szczególności wśród studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, poprzez promowanie szeroko zakrojonej działalności STK. Nasze działania wpisują się w założenia programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. W jaki sposób realizujemy podstawowe koncepcje?
– wspieramy działania polegające na organizacji przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie tradycji społeczności akademickiej;
– organizujemy przedsięwzięcia promujące i wspierające sport akademicki.
CO SKŁADA SIĘ NA NASZ PROJEKT?
Projekt „Studencie w góry rusz!” to również wiele pomniejszych celów, które stanowią integralną część przedsięwzięcia. Co zrealizujemy w ramach naszych działań?
1) Przygotowanie wystawy z okazji jubileuszu XXV-lecia Sekcji Turystyki Kwalifikowanej AZS UEP – podobne wydarzenie zostało zorganizowane z okazji XX-lecia STK we współpracy z Ośrodkiem Historii przy Bibliotece Głównej UEP w 2018 roku. W ramach wystawy prezentowane będą plakaty przybliżające działalność STK na przestrzeni ostatnich 25-lat, ludzi związanych z organizacją oraz jej osiągnięcia. Już dziś zapraszamy zainteresowanych naszą historią;
2) Cykl wykładów popularyzujących turystykę, kulturę górską, zasady bezpieczeństwa w górach, upowszechniających geografię gór oraz dobre praktyki turystyki pieszej, rowerowej i kajakowej – cykl będzie stanowić kompendium wiedzy dotyczącej turystyki kwalifikowanej, a same spotkania z ekspertami odbywać się będą przez cały rok akademicki. W ciągu całego roku planujemy zorganizować 8 wykładów otwartych.
3) Zakup sprzętu turystycznego do wypożyczania na potrzeby organizowanych wyjazdów turystycznych – w ramach projektu planujemy utworzenie bazy sprzętu górskiego dostępnego do wypożyczenia. Baza obejmowała będzie elementy wyposażenia, które mogą być z powodzeniem wielokrotnie wypożyczane przez różnych uczestników rajdów, w szczególności plecaki, raczki, latarki czołowe, stuptuty, kije trekkingowe, mapy i apteczki.
4) Jubileuszowa odznaka górska –planujemy przygotować okolicznościowe odznaki, na wzór odznak dostępnych w schroniskach górskich lub przyznawanych przez PTTK. Odznaka przyznawana będzie za udział w określonej liczbie wykładów otwartych lub rajdów oraz za udział w sztafecie Głównym Szlakiem Beskidzkim. Uzyskanie prawa do odznaki dokumentowanie będzie poprzez zdobycie pieczątek za udział w wydarzeniach. Dodatkowo przygotujemy nowy jubileuszowy baner;
5) Organizacja rajdów Sekcji Turystyki Kwalifikowanej AZS UEP – studenci UEP z dofinansowaniem – co roku organizujemy 8-10 rajdów pieszych w różne pasma górskie w Polsce, także te mniej popularne, takie jak Góry Wałbrzyskie czy Beskid Niski. Najczęściej wyjazd trwa 3 dni, w czasie którego dziennie pokonujemy dystans ok. 20-25 km na trasie letniej i 15-20 km w czasie rajdów zimowych. Działamy głównie z myślą o studentach UEP, dlatego też w ramach projektu będziemy oferować im dofinansowanie uczestnictwa w rajdzie;
6) Organizacja sztafety Głównym Szlakiem Beskidzkim (GSB) – to specjalny rajd organizowany co 5 lat z okazji jubileuszu STK. Dotychczas odbyły się dwie edycje tego wydarzenia, podczas którego społeczność STK pokonała całą długość szlaku (ok. 500 km). Zostaje on podzielony na etapy, pokonywane przez 2-3 osobowe zespoły. Każdy z zespołów rozpoczyna w miejscu zakończenia marszu przez poprzedników, a trasa pokonywana jest nieprzerwanie przez całą dobę. Wydarzenie to trwa ok. tygodnia i kończy się spotkaniem integracyjnym na mecie szlaku, którą w tej edycji stanowić będzie Ustroń. W ramach projektu każdy uczestnik sztafety otrzyma dofinansowanie noclegu i wyżywienia.
TURYSTYKA GÓRSKA – DLACZEGO WARTO?
Grupowa turystyka górska, popularyzowana poprzez osiąganie nakreślonych wcześniej rezultatów, niesie za sobą liczne korzyści – wzmacnia więzi międzyludzkie, psychikę, a wysiłek w otoczeniu natury sprawia, że podnosi się poziom endorfin. Wędrówki górskie stanowią świetną okazję do aktywnego wypoczynku, oderwania się od pędzącej rzeczywistości. W grupie zawsze jest raźniej! Długie wędrówki, które od lat organizujemy jako STK, to również okazja do poznania znajomości na całe życie oraz przeżycia wielu niezapomnianych przygód.
Najbliższe miesiące zapowiadają się u nas wyjątkowo intensywnie. Masa wiedzy, wspólnych wyjazdów, jubileuszowe wystawy oraz nowe przedsięwzięcia. Jesteście zainteresowani? Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów – Facebooka i Instagrama. Tam jak zawsze najświeższe informacje o wyjazdach, spotkaniach i nowych działaniach naszej sekcji. Do zobaczenia na szlaku (i nie tylko)!
Projekt „Studencie w góry rusz! – 25 lat turystyki kwalifikowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu” (SONP / SP / 514563 / 2021) uzyskał 39 710,00 zł dofinansowania w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu.