Majówka w Nieznane 2022

Najdrożsi!

Mamy nadzieję, że jesteście gotowi by wyruszyć w nieznane! Oj będzie się działo. Majówka za pasem, a Wy wciąż nie macie planów? To już macie!

Czekają nas tym razem aż 4 dni wspólnych wędrówek, rozmów, ognisk, śpiewanek, a może nawet pływania. Jednym słowem – długi weekend pełen wrażeń spędzony w doborowym towarzystwie, a jednocześnie pięknym, niezbadanym jeszcze przez SeTKę, dzikim rejonie Beskidu Niskiego. Spodziewajcie się więc opuszczonych wsi, starych cerkwi i cmentarzy, a na osłodę wszelkich trudności szykujemy opcję dla wszystkich wodniaków: wyprawę na Jezioro Klimkowskie.

Tylko najdzielniejsi z Was (konkretnie 25 najdzielniejszych) odważą się podjąć tej wyprawy w nieznane (nie bójcie się jednak, organizatorzy znają ten teren lepiej niż własną dzielnicę – potwierdzone info). Szczęśliwcom będzie dane zachwycić się urokiem wolnej od turystycznego szumu beskidzkiej krainy – tego klimatu nie spotkacie nigdzie indziej! A kto wie kiedy kolejny odważny SeTKowicz zagości na tym końcu świata.

Na wyprawę zapraszamy szczególnie gorąco studentów UEP, którzy jeszcze nigdy nie brali udziału w naszych rajdach – mamy dla Was zarezerwowanych 5 miejsc z dofinansowaniem, serdecznie zachęcamy!

Kiedy to?

Wyjazd w nocy z piątku 29.04 na sobotę 30.04

Powrót wieczorem we wtorek 3.05

Jak się zapisać?

Wypełnić formularz zgłoszeniowy: 

https://forms.gle/8Sqbj8HVKtwm5mhF6

Co ile kosztuje?

Nie-studenci: 379 zł

Studenci (ze zniżkami PKP): 289 zł

UWAGA! Istnieje możliwość uzyskania jednorazowego dofinansowania uczestnictwa w rajdzie dla osoby posiadającej status studenta UEP w kwocie 150 zł w ramach projektu „Studencie w góry rusz! – 25 lat turystyki kwalifikowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Chęć skorzystania z dofinansowania deklarujemy w formularzu zgłoszeniowym. Dofinansowanie zostanie przekazane w formie zwrotu kosztów, więc w momencie zgłoszenia przelewacie pełną kwotę. O zakwalifikowaniu do dofinansowania zostaniecie poinformowani mailowo.

O uczestnictwie w rajdzie decyduje kolejność wpłat, przy czym pierwszeństwo uczestnictwa mają studenci UEP, SeTKowicze zapisani do AZS oraz osoby działające organizacyjnie na rzecz STK.

Co się składa na cenę?

Dojazd tam i z powrotem oraz noclegi. W ośrodku będzie możliwość wykupienia śniadań oraz obiadokolacji we własnym zakresie. Grupę chętnych zbierzemy na podstawie odpowiedzi z ankiet. Koszt wyjazdu jest szacunkowy, lecz nie powinien wzrosnąć.

Gdzie śpimy?

Ośrodek Stara Cegielnia w Gładyszowie – klimatyczny ośrodek PTTK w jeździeckim klimacie!
https://www.kario.com.pl/

Jak wygląda transport?

– w góry

Poznań – Skierniewice IC 81100 „Gałczyński” 19:49-22:35
Skierniewice – Tarnów TLK 53170 „Karpaty” 00:28-05:48
Tarnów – Wapienne : bus ok. 06:00-7:15

– w dół

przełęcz Małastowska – Tarnów : bus ok. 13:00-14:30
Tarnów – Poznań IC 3700 “Ślązak” 16:36-22:47

Gdzie chodzimy?

Dzień 1: 24,2 km, 8:30 godz.

https://en.mapy.cz/s/kopahakebu

Trasę rozpoczynamy na czerwonym szlaku w Wapiennym. Nasz pierwszy punkt to wieża widokowa Ferdel, z której rozciąga się widok na Beskid Niski. Czerwonym szlakiem kierujemy się dalej na Folusz i wspinamy malowniczą ścieżką na kultowy porośnięty mchem Diabli Kamień. Żółtym szlakiem przechodzimy przez Rezerwat Kornuty i idziemy cały czas prosto, przecinając Bartne, w którym chętni mogą zobaczyć pierwsze 2 cerkwie. Przez dzikie lasy zmierzamy dalej prosto aż do Banicy, gdzie z żółtego szlaku odbijamy drogą na Gładyszów, w którym mijamy kolejną piękną kolorową cerkiew. Dochodzimy do Starej Cegielni, gdzie czeka nas długi wieczór śpiewania. Będzie też szansa na ognisko z kiełbaskami.

Możliwość skrócenia: Skrócenie początku trasy omijając Diabli Kamień zielonym szlakiem. W tej konfiguracji trasa ma 19,5 km i 5:44 godz.

Dzień 2: 19,2 km, 6:46 godz.

https://en.mapy.cz/s/dunafukevu

Tego dnia możemy zostawić duże plecaki w ośrodku, podobnie jak i dnia trzeciego, ponieważ wracamy do tego ośrodka na wszystkie noclegi. Bus zawozi nas do wsi Konieczna, gdzie wchodzimy na czerwony szlak, będący jednocześnie granicą polsko-słowacką. Idziemy wzniesieniami wzdłuż granicy, aż dochodzimy do rozdroża, gdzie odbijamy na żółty szlak na Przełęcz Regietowską. Mijamy zabytkową kaplicę z dzwonem, a także stary cmentarz w Regietowie Wyżnym. Dochodzimy do Regietowa, gdzie odbijamy na czerwony szlak, aby zobaczyć Cmentarz wojenny nr 51 Rotunda. Zachowane w stylistyce łemkowskiej drewniane wieże o imponującym rozmiarze naprawdę robią wrażenie! Kierujemy się dalej trasą przez las i dochodzimy do Zdyni, z której skręcamy w drogę na Smerekowiec. Docieramy do noclegu od drugiej strony niż pierwszego dnia. Po trasie czeka nas zasłużony odpoczynek przy gitarze!

Możliwość wydłużenia:

Z Regietowa odbicie w lewo na żółty szlak prowadzący do Koziego Żebra, a następnie wejście na zielony szlak prowadzący granią do wsi Skwirtne. Dalej przez lasy do Smerekowca i drogą prosto do ośrodka wzdłuż rzeki Zdynianka. Ta modyfikacja funduje dodatkową atrakcję w formie przejścia przez rzekę i wydłuża trasę do 27,3 km i 8:45 godz. 

Dzień 3: 25,5 km, 8 godz.

https://en.mapy.cz/s/kogudalaja

Bus zawozi nas do Koniecznej, lecz tym razem odbijamy na szlak żółty. Schodzimy na chwilę na czarny szlak i wracamy z powrotem na żółty w Radocynie. Po prawej stronie mijamy nieistniejącą już wieś Długie, a następnie po lewej stronie pozostałości po Czarnej. Poza łąkami i charakterystycznymi drzewami ostało się po nich naprawdę niewiele – obie wsie mają jednak swoje symboliczne drzwi, a w Czarnej znajdziemy jeszcze cerkwisko z cmentarzem. My jednak, aby nie wydłużać trasy zmierzamy wzdłuż Wisłoki prosto do Nieznajowej, w której możemy z bliska zobaczyć drzwi, będące ikonicznym symbolem Beskidu Niskiego. Potem idziemy dalej żółtym szlakiem zahaczając o granicę Magurskiego Parku Narodowego, dochodząc później do Wołowca z kolejną cerkwią. Skręcamy tam na czerwony szlak idąc nim początkowo wzdłuż Jasionki. Przecinamy drogę i idąc wciąż przez las docieramy do Zdyni, w której co roku odbywa się Łemkowska Watra, gromadząca społeczność łemkowską z całego świata. Stamtąd odbijamy na drogę w stronę Smerekowca kierując się na nocleg. 

Alternatywą dla dnia na szlaku jest wycieczka nad Jezioro Klimkowskie. Leży ok 12 km od ośrodka – zależnie od nastrojów i sił można tam dojść przez las lub wziąć busa jak w pozostałe dni. Na miejscu mamy możliwość wypożyczenia kajaków i rowerków wodnych lub też klasycznego plażingu z pięknym widokiem! Wycieczka ta może być wyborem dla osób chętnych – preferencje zweryfikujemy jeszcze w ankiecie.

Dzień 4: 10,5 km, 3:40 godz

https://en.mapy.cz/s/fepomojumo

Ostatniego dnia ruszamy ze Smerekowca na zielony szlak (już z dużymi plecakami) i idziemy nim przez lasy. Gdy dochodzimy do drogi, odbijamy na szlak czarny, którym docieramy na Magurę Małastowską. Tam skręcamy w prawo na niebieski szlak, którym dreptamy na Przełęcz Małastowską, mijając schronisko PTTK. Tam pakujemy się w busa, który zabiera nas do Tarnowa, gdzie mamy jeszcze chwilę czasu na przekąszenie czegoś przed pociągiem do Poznania. 

Kto za to odpowiada?

Mateusz Boczar

Anna Chorążak