Setka z Lodem 2023

Cześć, SeTKowicze!
Zima się jeszcze nie kończy, więc łapcie za termosy, na buty przywdziejcie raczki i ruszajcie z nami na Rajd „Setka z Lodem” 2023. Wybierzemy się w region Gór Wałbrzyskich i Sowich. Naszym celem będą Borowa i Wielka Sowa, a ostatniego dnia pojawi się okazja, by zwiedzić słynny Zamek Książ.
Szczególnie gorąco zapraszamy studentów UEP. Sesja, a przynajmniej jej większa część, będzie już za Wami, a to doskonała okazja, by oderwać się od książek i notatek oraz zrelaksować się podczas górskiego spaceru w zimowej aurze.
Mamy dla Was 23 miejsca, także zachęcamy do błyskawicznych zapisów!

Kiedy to?

Wyjazd w sobotę 18 lutego. Powrót w poniedziałek 20 lutego.
Tak, oczy was nie mylą! Ruszamy w nocy z piątku na sobotę, ale w górach zabawimy aż do poniedziałku i wrócimy do Poznania dopiero wieczorem na początku tygodnia.

Jak się zapisać?

Wypełnić formularz zgłoszeniowy:
Przelać wpłatę na konto:
Mateusz Pomian
48 1020 4027 0000 1902 1507 9036

Co ile kosztuje?

Nie-studenci: 320 zł
Studenci (ze zniżkami PKP): 270 zł
O uczestnictwie w rajdzie decyduje kolejność wpłat, przy czym pierwszeństwo uczestnictwa mają SeTKowicze zapisani do AZS, studenci UEP oraz osoby działające w przeszłości na rzecz STK.
Co się składa na cenę?
Dojazd tam i z powrotem pociągami PKP, przejazd busem oraz noclegi. Wyżywić musimy się we własnym zakresie.

Gdzie śpimy?

Jak wygląda transport?

– w góry
Poznań Główny 02:55 – Wałbrzych Główny 06:50 (TLK 53172)
– w dół
Świebodzice 16:47 – Poznań Główny 19:32 (IC 6500 Pomorzanin)
W górach wciąż panuje zima, a więc w razie pojawienia się niekorzystnych warunków czy innych przeciwności losu proponowane trasy będą skracane! 🙂

Dzień 1: 21.1km, 7 godz.

Planowo pociąg wysadza nas w Wałbrzychu o 6:50, więc już od 7 możemy ruszać na szlak. Najpierw idziemy żółtym, który prowadzi nas przez ruiny zamku Nowy Dwór do Koziej Przełęczy. Skręcamy na szlak czarny i atakujemy Borową – najwyższy szczyt gór Wałbrzyskich (niestety błędnie niezaliczany do Korony Gór Polski). Tutaj mamy możliwość podziwiać z wieży widokowej piękną panoramę Wałbrzycha i jego górskich okolic. Czarny szlak prowadzi nas dalej do Ptasiego Rozdroża, a potem zielonym wchodzimy na szczyt Jałowca. Czerwonym szlakiem przechodzimy przez Jedlinę Zdrój, gdzie można uzupełnić zapasy w lokalnym Dino, a następnie idziemy przez przełęcz Marcową, szczyt Włodarz oraz rozejście pod Moszną, aby w Grządkach zmienić szlak na czarny, którym kierujemy się ku Kompleksowi Osówka. Po dotarciu do tego „podziemnego miasta” możemy kierować się już do Sierpnicy, gdzie oczekuje na nas nocleg.

Trasa krótsza: 9km, 6 godz.

Najpierw idziemy żółtym, który prowadzi nas przez ruiny zamku Nowy Dwór aż do Jedliny Zdrój gdzie możemy uzupełnić zapasy. Przez miasteczko idziemy niebieskim, a następnie czerwonym szlakiem kierujemy się na Przełęcz Marcową, szczyt Włodarz oraz rozejście pod Moszną, aby w Grządkach zmienić szlak na czarny, którym kierujemy się ku Kompleksowi Osówka. Po dotarciu do tego „podziemnego miasta” możemy kierować się już do Sierpnicy, gdzie mamy nocleg.

Dzień 2: 22.5 km, 7 godz.

Rano rozpoczynamy wędrówkę szlakiem żółto-niebieskim, jednak to niebieskiego trzymamy się aż do PTTK Zygmuntówka. Po drodze przechodzimy przez miejscowość Sokolec, gdzie można zboczyć ze szlaku, aby uzupełnić zapasy. Po dotarciu do Zygmuntówki chętni zatrzymują się na obiad lub szybką przekąskę. Przerwę gastronomiczną można odbyć także w niedalekiej restauracji w Bukowej Chacie lub w barze górskim Jugówka usytuowanym niecały kilometr dalej. Z przełęczy Jugowskiej udajemy się na Wielką Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich. Dalej szlakiem niebieskim schodzimy w stronę noclegu i docieramy do Glinna, gdzie w karczmie „Bełty” kończymy trasę.

Trasa krótksza: 15 km, 5 godz.

Rano rozpoczynamy wędrówkę szlakiem żółto-niebieskim i niebieskiego trzymamy się aż do miejscowości Sokolec, gdzie można uzupełnić zapasy. Ruszamy czerwonym w stronę szczytu Wielka Sowa po drodze mijając schronisko PTTK Orzeł, gdzie można wstąpić na śniadanie. Z Wielkiej Sowy szlakiem czarnym schodzimy w stronę noclegu. Od Rozdroża pod Modlęcinem idziemy szlakiem czerwonym, a Nad Kroacką Studzienką zmieniamy go na żółty i docieramy do Glinna, gdzie w karczmie „Bełty” kończymy trasę.

Dzień 3: 9,3 km, 3 godz.

Poranek powita nas mięciutko niczym puch, ponieważ o godzinie 10:00 przyjeżdżają busy, aby zabrać nas do Świebodzic. Po dwóch intensywnych dniach możemy zrelaksować się spacerując po rezerwacie wokół Zamku Książ. Chętni mogą w tym czasie zwiedzić wnętrza zamku. Zostanie nam też trochę czasu na obiad w Świebodzicach, gdyż pociąg odjeżdża dopiero o 16:47, a o 19:32 jesteśmy z powrotem w Poznaniu.

Kto za to odpowiada?

Mateusz Pomian: mpomian98@gmail.com