Rajd na Dobry Początek 2022

Rajd "Na Dobry Początek" STK AZS UEP

Nowy rok, nowy ja! Czy wśród Waszych postanowień noworocznych znajduje się więcej aktywności fizycznej? A może chcieli byście zdobyć Koronę Gór Polski, albo swoją pierwszą odznakę GOT? A co powiecie na realizację tych wszystkich postanowień za jednym razem? Takie rzeczy tylko z STK.

Zapraszamy na Rajd na dobry początek 2022 w malownicze Rudawy Janowickie pełne tajemniczych zamczysk i monumentalnych formacji skalnych. Do tego urzekająca panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy widziana z Sokolików, odpoczynek w urokliwym schronisku Szwajcarka oraz wizyta w mieście widmo Miedzianka. Jeżeli inaugurować górski sezon turystyczny 2022, to tylko z nami!

Szczególne zaproszenie kierujemy do studentów UEP, którzy nigdy jeszcze nie brali udziału w naszych rajdach. Mamy dla Was zarezerwowanych 5 miejsc z dofinansowaniem 100 zł! Gorąco zachęcamy do uczestnictwa!

Kiedy to?
Wyjazd w piątek 28.01 wczesnym rankiem
Powrót wieczorem w niedzielę 30.01

Jak się zapisać?

UWAGA! Limit miejsc dla osób niebędących studentami UEP wyczerpany!

Wypełnić formularz zgłoszeniowy:
https://forms.gle/1JRoJR2uEVMgGZpz6

O uczestnictwie w rajdzie decyduje kolejność wpłat, przy czym pierwszeństwo uczestnictwa mają SeTKowicze zapisani do AZS oraz studenci UEP.

Co ile kosztuje?
Nie-studenci: 240 zł
Studenci (ze zniżkami PKP): 179 zł
Studenci UEP: 149 zł

UWAGA! Istnieje możliwość uzyskania jednorazowego dofinansowania uczestnictwa w rajdzie dla osoby posiadającej status studenta UEP w kwocie 100 zł w ramach projektu „Studencie w góry rusz! – 25 lat turystyki kwalifikowanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, który uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Chęć skorzystania z dofinansowania deklarujemy w formularzu zgłoszeniowym. Dofinansowanie zostanie przekazane w formie zwrotu kosztów, więc w momencie zgłoszenia przelewacie pełną kwotę. O zakwalifikowaniu do dofinansowania zostaniecie poinformowani mailowo.

Co się składa na cenę?
Dojazd tam i z powrotem oraz noclegi Wyżywić musimy się sami. W pensjonacie jest do naszej dyspozycji dobrze wyposażona kuchnia. W Wojanowie znajdują się 3 restauracje oraz sklepy spożywcze. Koszt wyjazdu jest szacunkowy, lecz nie powinien wzrosnąć.

Gdzie śpimy?
Oba noclegi mamy w tym samym miejscu: Gospodarstwo Agroturystyczne „Karpnicka Struga” w Dolinie Pałaców i Ogrodów. http://www.karpnickastruga.pl/
Adres: Jelenia Góra 58-508; Bobrów 4; tel. w razie w +48 784 447 854. Mamy do dyspozycji cały dom, 2 lodówki i w pełni wyposażoną kuchnię, pościel jest dla każdego. Sklep spożywczy “Mini Market” jest oddalony o 400 metrów. Przed domem mamy do dyspozycji parking. Ba, nawet mamy piłkarzyki, siłownię i krzesełka do karmienia dzieci. Na każdy pokój przypada łazienka.

Jak wygląda transport?

W góry:
Poznań-Wrocław IC7300 „Ślązak” 05:22-07:00
Wrocław – Janowice Wielkie KD 69259 07:14-09:10

W dół:
Janowice Wielkie – Poznań Główny IC 66112 15:29-19:17

Gdzie chodzimy?

Dzień 1 – 28.01.2022
https://en.mapy.cz/s/huzatezuve – 22,6 km – 8 godz.

Wysiadamy na stacji Janowice Wielkie i kierujemy się na najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, Skalnik (944 m n.p.m.). Prowadzi na niego bardzo ciekawa trasa idąca kolejno szlakiem zielonym przez ruiny zamku Bolczów, czarnym, a następnie niebieskim, przekraczającym górę Wołek. Od szczytu Skalnika już większość czasu będziemy szli w dół (szl. żółty, zaś od Karpników droga i szutrówka nieoznakowana przez PTTK). Warto zaznaczyć że w Karpnikach mamy możliwość zjedzenia obiadu w barze Karioka, lub w restauracji hotelowej Zamku (bardzo elegancko, opcje bez glutenu, ale dość drogo).

Kto po drodze uzna że 22,6 km to dla niego za dużo ma do dyspozycji autobus z Gruszkowa do Karpników, dzięki czemu oszczędzi jakieś 5 km (uwaga, ostatni odjeżdża o 15:46, jeśli rozkład na e-podróżnik jest aktualny). Po drodze jest też wiele innych możliwości skrócenia trasy, ale już bez możliwości zdobycia Skalnika.

Dzień 2 – 29.01.2022
https://en.mapy.cz/s/juvomegopu – 22,8 km – 8:10 godz.

Tego dnia idziemy na lekko. Jest bogaty w punkty widokowe i skałki. Zaczynamy zielonym szlakiem Zamków Piastowskich idącym w stronę Sokolika, z ciekawie zrobionym tarasem widokowym. Następnie możemy się udać albo prosto na obiad do słynnej “Szwajcarki”, albo po drodze zahaczyć jeszcze o Krzyżną Górę, z kamiennymi, krętymi ścieżkami. Następnie kierujemy się w stronę ikonicznych formacji skalnych Rudaw Janowickich, czyli do Skalnego Mostu widocznego z niebieskiego szlaku, Skalnego Pieca który najciekawszy jest po zejściu w dół, do stóp skały (jest naprawdę duży i warto), oraz pod Starościańskie Skały, które aż się proszą o bushcrafting zorganizowany pomiędzy nimi. Rewelacyjne układ tworzy skalną “komnatę” z przepięknym oknem na panoramę gór. Wracać będziemy znów przez Karpniki ale tym razem będziemy mieć okazję rzucić okiem na prawdziwy Zamek w Karpnikach (pięknie odnowiony, z restauracją w środku) oraz z daleka na Pałac Dębowy, który choć jest prywatną posiadłością ma wyjątkową formę elewacji.

Dzień 3 – 30.01.2022
https://en.mapy.cz/s/homonugare – 13,4 km – 4:45 godz.
plus dojście na pociąg 2,7 km (razem 16,1 km)

Budzimy się, sprawnie wyruszamy mając na uwadze pociąg pospieszny z Janowic Wielkich (IC 66112) jadący bezpośrednio do Poznania o 15:29, w który zamierzamy wsiąść.
Trasę zaczynamy idąc na stację kolejową w Wojanowie i tam wsiadamy do pociągu osobowego który zawiezie nas do Ciechanowic. Na miejscu, już pieszo, kierujemy się do zabytkowej wieży widokowej usytuowanej przy parku pałacowym. Następnie udajemy się do miejscowości Świdnik w której spotykamy się ze szlakiem zielonym prowadzącym kolejno na Turzec, oraz Ołowianą. Z nich roztacza się niezły widok na panoramę Rudaw. Potem udajemy się na stację PKP Janowice Wielkie, po drodze mijając ruiny schroniska “Różanka” oraz szczyt o tej samej nazwie i każdy kto czuje się na siłach ma okazję znaleźć tam piękny punkt z widokiem na wzgórze Heleny i Izabeli wyglądające jak… wiadomo co ;). Kto ma szybki chód i wie że zdąży przed pociągiem, może zahaczyć w Miedziance o browar 🙂 (na wschód od Janowic Wielkich) i swojskie jadło podane do piwa. Krafcikowe 😉

(W razie w: gdyby ktoś się spóźnił na ten pociąg, zasiedział się w browarze i nie wyrobi się do Janowic, może we własnym zakresie ratować się pociągiem osobowym (KD 69240) jadącym 10 minut później i co ciekawe, można nim zdążyć we Wrocławiu Głównym na przesiadkę na naszego pośpiecha. Tylko uwaga, jest na nią 11 minut. Ryzyk fizyk. Pośpiech opuszcza Wrocław o 17:40).

Opcje dodatkowe dla chętnych – do ustalenia

ROWER: Z racji że to Rudawy i nie ma co liczyć na śnieżne góry (ale kto wie) bierzemy pod uwagę możliwość zabrania rowerów MTB. Trasy rowerowe w Rudawach nie są trudne technicznie, a dość ciekawe. Oczywiście omijają najwyższe szczyty, jeździć (jeśli w ogóle) będziemy głównie po PTTKowskich, świetnie przygotowanych ścieżkach MTB i wrzucamy przykładowy ślad dla zachęty: https://en.mapy.cz/s/bavorujasu
Tę opcję omówimy w sytuacji gdy znajdzie się grupa chętnych, a pogoda okaże się idealna pod bezpieczne MTB (czyt. Szwajcarka potwierdzi że na szlakach nie ma lodu, nie będzie też wiatru, deszczu i oblechy). Ewentualne bilety pkp na rower zakupi się osobno, we własnym zakresie (do ustalenia). Dodatkowo powrót z jednośladami odbędzie pociągiem osobowym R67112 Janowice Wielkie – Poznań 17:35 – 21:47, z racji iż skład ten jest przystosowany pod ich przewóz.

NARTY BIEGOWE: Gdyby zdarzył się cud i spadł śnieg, jest też opcja wyskoczenia na jeden dzień na narty biegowe. Są dwa możliwe kierunki, Dzikowiec, który jest dużo bliżej Wojanowa, są na nim przygotowywane trasy pod biegówki, ale warunki pogodowe bywają tam różne, oraz Jakuszyce, które mają rewelacyjne zaplecze techniczne, wypożyczalnie z niezłym sprzętem i zazwyczaj dobre warunki pogodowe, ale są aż 1:30 godz. jazdy pociągiem od naszego miejsca noclegowego. Całe szczęście PKP jadące w tym kierunku mamy od bladego rana (07:05) z sensownym i wygodnym powrotem do 18:08. I mamy też jakiś awaryjny o 20:08.

Kto za to odpowiada?
Jakub Staniszewski
Marysia Biskupska