Kolosy 2018

Drugi weekend marca to dla osób związanych z naszą sekcją, okres szczególny. Z jednej strony festiwal YAPA, czyli Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej. Jest to największe tego rodzaju wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. 43 edycja tego festiwalu przyciągnęła wiele osób z Sekcji Turystyki Kwalifikowanej.

Drugim wydarzeniem odbywającym się w weekend były KOLOSY. Duże. Ciekawe. Intersujące. I to właśnie o nich kilka słów poniżej.

Kolosy to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej, która każdego marca odbywa się w Gdyni. Kolosy to także nazwa pierwszych polskich nagród za dokonania eksploracyjne. Po trzecie jest to instytucja, czy inaczej: marka, pod którą realizowanych jest wiele różnorodnych działań, których nadrzędny cel to popularyzacja niekomercyjnej działalności eksploracyjnej, a także integracja polskiego środowiska podróżniczego.

Taka impreza nie mogła odbyć się bez reprezentantów STK, dlatego kilku SeTKowiczów postanowiło odwiedzić dwa, najważniejsze dni Kolosów. (Na zdjęciu kilka z nich).

W sobotę najwięcej mówiło się tu o zmaganiach na wodzie i w wysokich górach. Serię prezentacji żeglarskich otworzyły dwa trawersy Atlantyku (Piotr Czarniecki i Michał Przywuski) oraz rejsy polarne (Zbigniew Jałocha, Przemysław Domański i Michał Palczyński). Dobrze opowiedziana i bardzo interesująca była prezentacja „Afganistan. «Kraj gruszek na wierzbie»”.

Chyba najciekawszą narracją cechowało się wystąpienie Piotra Strzeżysza, który w bardzo inspirujący sposób opowiedział o półtorarocznej wyprawie z Patagonii na Alaskę. Podróżnik został nagrodzony nagrodą publiczności za najlepszą prezentację. Z opowiadań Pana Piotra oraz Michała Worocha i Macieja Kamińskiego – którzy we dwóch, oboje na wózkach, odbyli podróż po Ameryce Południowej, kończąc na Stanach Zjednoczonych – wysnuć można wniosek, że biedni ludzie pomagają więcej. Znakomicie oddają to słowa jednego z prelegentów: „aby dać, nie trzeba mieć, wystarczy tylko chcieć”.

Niedziela na Kolosach była przede wszystkim ucztą dla fanów podroży rowerowych. Tego dnia odbyła się swoista jubileuszowa podróż sentymentalna, czyli przegląd prelekcji zarejestrowanych w Gdyni w ubiegłych latach.

Można było wysłuchać w tym dniu o rowerowych podróżach przez Amerykę, „przez pustynię rzeką, której nie ma”, rajd przez pół świata trwający 390 dni, czy wyprawę z Mazur do Dakaru. Bardzo dużym osiągnięciem była wyprawa Bike Jamboree (dookoła świata, zakończy się w 2019 r.). Dwie reprezentantki opowiadały o najtrudniejszym jej etapie – Syberii. Średnia temperatura -35 stopni Celsjusza przez ponad 4 tygodnie nie są wymarzonymi warunkami do rowerowych wypraw. Polska grupa udowodniła jednak, że się da!

W ostatni dzień około 16 wysłuchać można było ciekawej opowieści Pani Anny Czerwińskiej, wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi. Została uhonorowana SUPER KOLOSem za całokształt dokonań.

Z kolei nagrodę za wyczyn roku „zgarnął” Aleksander Doba, za trzecią kajakową wyprawę przez ocean, podczas której przepłynął północny Atlantyk z wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Francji. Energiczny 71-latek miał bardzo interesujące i motywujące przemówienie. Zakończył je słowami: „Upadłeś? Powstań, popraw koronę i zasuwaj”.

Na Kolosach usłyszeć można było multum opowiadań robiących ogromne wrażenie. Przykładowo Michał Kiełbasiński, oddając hołd najwierniejszemu przyjacielowi człowieka, przemierzył Yukon Trial, czyli najtrudniejszą trasę  wyścigu psich zaprzęgów (1600 km). Zrobił to jako drugi w historii.

Oczywiście nie sposób zawrzeć tu wszystkiego, nie ma też możliwości, żeby, choć w połowie, oddać atmosferę oraz pozytywną energię festiwalu. Jedno jest pewne, inspiracja do działania po wyjeździe jest o wiele większa. Działania w każdym aspekcie oraz do sięgania po realizację swoich marzeń. Może kiedyś jakiś SeTKowicz będzie prelegentem Kolosów? Mam nadzieję!
Jarek
[Nagrodzeni: http://kolosy.pl/index.php/laureaci-kolosow-za-rok-2017-gratulujemy]