Rajd na Dobry Początek 2023 – Beskid Śląski

𝗦𝗲𝗧𝗞𝗼𝘄𝗶𝗰𝘇𝘂!

Nowy rok, starzy my – tradycyjnie chcielibyśmy przywitać kolejne 365 dni górskich przygód “Rajdem na dobry początek”! Zapraszamy do poznania razem z nami zimowego oblicza Beskidu Śląskiego. W krainie, gdzie Wisła rozpoczyna swój bieg, sprawdzimy, czy Główny Szlak Beskidzki zasypany śniegiem będzie stanowił dla nas wyzwanie.
Szczególnie gorąco zapraszamy studentów UEP. Postaramy się pokazać Wam, że z odrobiną doświadczenia górska zima jest piękna, a wyjazd na rajd gwarantuje dużo szczęścia w nadchodzącej sesji egzaminacyjnej 😉

Kiedy to?

Wyjazd w nocy z czwartku 19 stycznia na piątek 20 stycznia. Powrót wieczorem w niedzielę 22 stycznia.
Jak się zapisać?
Wypełnić formularz zgłoszeniowy:
Przelać wpłatę na konto:
Martyna Piszczek

Ile to kosztuje?

Nie-studenci: 360zł
Studenci (ze zniżkami PKP): 270zł
O uczestnictwie w rajdzie decyduje kolejność wpłat, przy czym pierwszeństwo uczestnictwa mają SeTKowicze zapisani do AZS, studenci UEP oraz osoby działające w przeszłości na rzecz STK.

Co się składa na cenę?

Dojazd tam i z powrotem, noclegi oraz gadżet rajdowy. Wyżywić musimy się sami. W schroniskach do kupienia obiad we własnym zakresie. Koszt wyjazdu jest szacunkowy, lecz nie powinien wzrosnąć.

Gdzie śpimy?

– Schronisko na Soszowie http://soszow.1000lecie.pl/
– Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą https://przyslop.pl/

Jak wygląda transport?

– w góry
Poznań Główny 23:10 – Katowice 03:17 (IC 83192 PODHALANIN)
Katowice 6:00 – Ustroń 07:21 (KS 94601)
– w dół
parking Kamesznica (schron turystyczny) – Żywiec PKP 14:30-15:30 bus
Żywiec 16:15 – Poznań Główny 22:00 (IC 35150 HALNY)

Dzień 1: 13,1km; 6,5 godz

Ruszamy ze stacji Ustroń Zdrój żółtym szlakiem w kierunku Małej Czantorii. Dochodzimy do rozdroża pod Małą Czantorią, skąd możemy odbić i zdobyć ten niewielki szczyt lub też od razu ruszyć dalej szlakiem zielonym w kierunku Wielkiej Czantorii. Stamtąd trasa robi się naprawdę prosta – trzymamy się Głównego Szlaku Beskidzkiego oznaczonego kolorem czerwonym, którym docieramy do miejsca noclegu w schronisku na Soszowie Wielkim.

Dzień 2: 21 km, 9 godz.

Wypoczęci po nocy w klimatycznym schronisku ruszamy szlakiem czerwonym, którym podążamy cały dzień rajdu. Przechodzimy przez Soszów Wielki, Mały Stożek i Wielki Stożek. Chętni zatrzymują się w Schronisku Stożek – najstarszym schronisku w Beskidzie Śląskim. Stopniowo tracimy wysokość schodząc w kierunku Przełęczy Kubalonka, gdzie pojawia się okazja do spożycia posiłku. Kontynuujemy wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim i docieramy na Przysłop pod Baranią Górą, w którym spędzamy kolejną noc.

Dzień 3: 9,5 km, 4 godz.

Po wyjściu ze schroniska Przysłop lecimy szlakiem czerwonym na Baranią Górę! Na szczycie dajemy sobie kilka chwil na zachwyt nad otaczającymi widokami, po czym cofamy się na szlak czarny w kierunku Fajkówki. Po dojściu do zabudowań odbijamy na szlak zielony prowadzący na parking turystyczny w Kamesznicy. Stamtąd odbiera nas bus, którym dojedziemy do Żywca, a dalej cud techniki zwany pociągiem zabiera nas do Poznania.

Kto za to odpowiada?

Martyna Piszczek: martynapiszczek@onet.pl